מתוך אירוע הפינוי בשבות עמי
מתוך אירוע הפינוי בשבות עמיפלאש 90

בבית משפט השלום בראשון לציון ימשך היום שלב ההוכחות במשפטו של השוטר סלמאן אבו עסלה הנאשם שהיכה מפגינים "כתומים" בדרך לתחנת המשטרה במחנה קדום, ובשטח התחנה עצמה.

האירוע התרחש בסוכות לפני כשלוש שנים, במהלך פינוי המאחז "שבות עמי" הסמוך לקדומים. 2 נערים צעירים נעצרו, נכבלו והובלו לניידת משטרה. את שהתרחש במהלך המעצר מתאר כתב האישום: "במהלך הנסיעה, סטר השוטר סלמן אבו עסלה בפניו של א.נ.", שהיה אז בן 16, "וכן היכה באגרופים מספר פעמים בבטנו של ש.ה.," שהיה באותה עת בן 15 בלבד. "בעודם כבולים בידיהם, ומבלי שהתעורר כל צורך לנקוט באלימות כלפיהם".

"בתום הנסיעה, הובלו המתלוננים לנקודת המשטרה" ושם התרחש אירוע חמור יותר: "בשלב מסויים, לקח אבו עסלה את א.נ. אל מאחורי מכולה אשר היתה בנקודה, הוריד את משקפי הראיה שלו שהיו על פניו, סטר לו מספר פעמים בפניו, והטיח את ראשו בקיר המכולה מספר פעמים, ללא כל סיבה או הצדק".

לאחר מכן עבר אבו עסלה לנער השני, שהיה אף הוא כבול. בכתב האישום נכתב כי "מיד לאחר מכן, החזיר אבו עסלה את א.נ. לספסל ולקח את ש.ה. אל מאחורי המכולה האמורה, שם הוריד את משקפי הראיה של מתלונן זה, סטר מספר פעמים בפניו, ובעט בברכו, ללא כל סיבה או הצדק".

התלונה על האירוע החמור הוגשה למח"ש ע"י ארגון זכויות האדם ביש"ע עוד באותו ערב, אך חקירת התלונה נמשכה זמן רב, במהלכו התבקשו הנערים לעבור גם בדיקת פוליגרף, בה עמדו בהצלחה. לפני כחמישה חודשים העידו 2 הנערים שהוכו, והיום ישמעו עדויות ההגנה, ובעיקר – עדותו של השוטר סלמן אבו עסלה בעצמו. בארגון זכויות האדם ביש"ע מביעים תקווה שהצדק יעשה ואף יראה.