קצין חינוך ראשי: יש הקצנה דתית

יום עיון 'דתיים וחילוניים בצה"ל - האתגר' נערך הערב במרכז בגין. הרב רונצקי: אין חשש לסרבנות. קצין חינוך ראשי: יש הקצנה דתית.

תגיות: צה"ל
יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , ז' בתשרי תשע"א

מרכז בגין-סאדאת והמכללה האקדמית כנרת קיימו יום עיון באוניברסיטת בר-אילן תחת הכותרת: דתיים וחילוניים בצה"ל – האתגר.

במושב המסכם, "התמודדות עם האתגר", הפרופסור אסא כשר מאוניברסיטת ת"א, הגיב בביקורתיות לכך שבמהלך מבצע עופרת יצוקה, ע"פ דיווח בעיתון הארץ, הרבנים הצבאיים העבירו לחיילים בשטח מסרים של לחימה על שטחי ארץ ישראל.

הפרופסור כשר התייחס גם לרבני ישיבות ההסדר שבאים להיפגש עם תלמידיהם שבשרות פעיל ואמר שצריך להגביל אותם שלא ידברו עם התלמידים דברים פוליטיים.

הרב הראשי לשעבר, הרב אביחי רונצקי, ביקש להרגיע את משתתפי יום העיון והבהיר כי אנשי הרבנות הצבאית הינם ממלכתיים ומחוברים לערכי המדינה. בנוגע לסרבנות וביטויי מחאה בתוך הצבא, הרב רונצקי הבהיר כי אין לחשוש מתופעה של סרבנות והתייחס בביטול למניפי השלטים.

תא"ל שרמייסטר, שיבח את פעילות הרבנות הצבאית ואמר שיש צמא בצבא לערכים ויהדות. עם זאת, שרמייסטר החליט לבקר את מה שהוא הגדיר הקצנה והקפדת יתר ואף נתן דוגמא: מסוכן ללכידות בצה"ל שחיילים דתיים קמים ויוצאים מהופעה עם זמרת. אל מול הפרויקט של הרבנות שהתחיל הרב רונצקי, פרויקט של העמקת התודעה היהודית ע"פ מסורת ישראל, ליאור טל, ראש המכינה הקדם צבאית החילונית בינ"ה, הגיע ליום העיון להציג את מה שהוא מגדיר כיהדות החילונית – יהדות שהיא לא דת, אלא רק תרבות.