ספינת המרמרה
ספינת המרמרהדובר משרד הביטחון

עו"ד הושע גוטליב, מרכז ועדת טירקל, העביר זימון לעדות בדלתיים פתוחות לשני ערבים ישראליים מנוסעי המשט בפני הוועדה.

השניים, מוחמד זידאן מהכפר מנדא וחמאד אבו דעאבוס מרהט זומנו להופיע בפני הוועדה ביום ה 13 לאוקטובר.

"זימונם של השניים הוא חלק מבחינת הוועדה את הפעולות שננקטו על ידי מארגני המשט והמשתתפים בו", נמסר מדוברות הועדה.

נזכיר כי גם חליד תרזי, קפטן "המאווי מרמרה" זומן למתן עדות בפני חברי הוועדה לאחר שהושלמה שמיעת עדויותיהם של ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, הפרקליט הצבאי הראשי ובכירי צבא נוספים.

עוד נזכיר כי הועדה פנתה לפני כשלושה שבועות למגוון רחב של ארגונים לזכויות אדם ואירגונים נוספים אשר יש ברשותם מידע היכול להצביע על המצב ההומניטארי בעזה. מכתבים זהים נשלחו למספר רב של ארגונים, רובם ככולם מזוהים עם השמאל הישראלי או שהם תומכים בגלוי בפלשתינים, כמו בצלם, רופאים לזכויות אדם, המרכז הפלשתיני לזכויות אדם, אל חק, המוקד להגנת הפרט.

במכתבים אלו נכתב כי "ככל הידוע עוסק ארגונכם במצב ההומניטארי בעזה ואנו שוקלים הזמנתכם להעיד לפני הוועדה. נודה לכם, אפוא, אם תואילו לשלוח אלינו בהקדם סקירה קצרה (בעמוד אחד ככל האפשר) של המידע שברשותכם על המצב ההומניטארי שם על מנת שהוועדה תוכל לשקול את האפשרות לזמן אתכם לעדות".

יצוין כי על פי ההערכות קרובה מלאכת השלמת גיבוש דו"ח הועדה. נזכיר כי לאחר פטירתו של חבר הוועדה, הפרופ' שבתאי רוזן ז"ל, נאמר שאין מקום למנות תחתיו אישה כדרישת ארגוני זכויות נשים שכן הועדה נמצאת ממילא לקראת תום עבודתה.