הרובוט הזעיר
הרובוט הזעיראלביט

במהלך כנס לטרון השנתי חושפת אלביט מערכות מגוון מערכות מתקדמות מתוצרתה לקהל הרחב: רובוטים זעירים, מטוסים ללא טייס, מערכת הגנה מפני טילים, מערכת חיישנים חשאית, מערכת תקשורת לווינית להעברת צילומי וידאו תוך כדי תנועה, ועוד.

על הרובוטים החדשים מספרים ב'אלביט': "הרובוט Mini-VIPeR הזעיר הינו רובוט קל משקל (כ-3.5 ק"ג) המצויד בחיישנים מתקדמים המאפשרים לו לבצע משימות מגוונות, החל מהשלכת הרובוט באוויר למבנה דרך החלון לטובת סריקה ממוקדת וכלה בסיור בתעלות ומנהרות. המערכת נועדה להגן על חיילי חי"ר מפני מטעני נפץ, מלכודות והימצאות כוחות עוינים ולהציל חיים".

עוד מספרים בגאווה בלי נסתרת גם על המיני-רובוט הזעיר ש"מצטרף למערכת ה-VIPeR™ הנמצאת כבר בשימוש מבצעי בצה"ל בשם "פזית", אשר מסוגלת לטפס על מדרגות ולעבור מכשולים שונים במגוון רחב של משימות. מערכת VIPeR™ פותחה עבור צה"ל בשיתוף עם משרד הביטחון".

על המטוסים ללא טייס מציינים ב'אלביט' שהחברה "מובילה עולמית בתחום". החברה מציגה בכנס גם את מערכת המל"ט החדשה הרמס 90, המבוססת על המל"ט הרמס 450, המהווה חוט השדרה של הפעילות המבצעית של צה"ל במשימות ביטחון שוטף ולחימה בטרור. "ה-הרמס 90 הינו מל"ט טקטי קצר-טווח ובעל יכולת שהייה ארוכה באוויר, והוא מיועד למשימות מודיעין, תצפית, איתור מטרות וביון באיכות גבוהה. המערכת הקומפקטית והפשוטה להפעלה מתאימה הן לשימוש צבאי והן לשימוש אזרחי וכן למשימות של בטחון פנים".

עוד מספרים בחברה על המיני-מל"ט סקיילארק I-LE, מל"ט שנבחר ע"י צה"ל במכרז המזל"ט הגדודי של צה"ל – "שמיים וארץ". "המיני-מל"ט מתבסס על הניסיון המצטבר שנרכש במהלך אלפי שעות טיסה מבצעית של סקיילארק I, במגוון זירות לחימה, כולל בישראל, בעיראק ובאפגניסטן. מזל"טים ממשפחה זו שימשו את צה"ל בשנים האחרונות במשימות בטחון שוטף ואף נטלו חלק במלחמת לבנון השנייה. למזל"ט המשופר נוספו תכונות ייחודיות המשפרות באופן מהותי את יכולותיו המבצעיות ונותנות בידי צה"ל מזל"ט מתוחכם ומתקדם".

גם בתחום האבטחה מציגה 'אלביט' חידושים משלה: למערכת החיישנים החדשה SAND (Smart All-Terrain Networked Detectors) היכולת לגלות ולעקוב באמצעות חיישנים מתקדמים אחר תנועת אנשים וסוגי רכבים שונים בכל סוגי השטח ובתוואי שטח גדול. המערכת מבוססת על מערך של חיישנים רגישים בטכנולוגיות חישה חדשניות ומגוונות, אשר מחוברים ברשת תקשורת אלחוטית עם יחידה מרכזת, וזאת ללא צורך בתשתיות קבועות. לכל יחידה מרכזת ניתן לחבר עד 100 חיישנים, בהתאם לצרכי הלקוח. הצבת מערכת החיישנים בשטח מבוצעת באופן ידני, ההתקנה וההפעלה של המערכת פשוטה למדי ואינה מצריכה מיומנות או הכשרה מקצועית או מבצעית ייחודית, והיא ניתנת לשהייה ארוכה ביותר בשטח (למעלה מ- 10 שנים).

מערכת ההגנה האוטומטית כנגד טילי נ"ט EO Shield, מספקת למגוון פלטפורמות קרביות הגנה של 360 מעלות. המערכת מאפשרת גילוי, התראה והפעלה של אמצעי שיבוש, גם תוך תנועה והתמודדות בו-זמנית עם איומים מרובים, כחלק ממערך הגנה או באופן עצמאי.