חתן פרס ישראל, הרב פרופ' נחום רקובר, השתתף הערב (רביעי) בטקס קבלת תואר שני בלימודי יהדות ב'מכון לנדר' ותקף את בית המשפט העליון, "המושג 'ארץ ישראל' לא קיים כלל בבית המשפט העליון" אמר פרופ' רקובר והוסיף, "אני לא מדבר על אישים מסוימים בבית המשפט העליון אלא אני מדבר ככלל על הבג"ץ שההכרעות בו הם רחוקות ומאיימות. התביעה של קעאדן למשל שם לא הוזכר ערך ארץ ישראל. זה כלל לא נזכר אפילו לא ברמז."

רקובר, שהיה בעבר משנה ליועץ המשפטי לממשלה, תקף גם את נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק על פסיקתו בעניין החקירות וטלטולי השב"כ, "יש פסק דין נורא שעוסק בסמכויות שלטונות הביטחון להוציא הודאות ממחבלים שאיפשר להוציא מהם מידע שיציל אנשים אחרים ממוות.  הנשיא ברק אמר יש כבוד האדם והוא חייב להישמר. איפה הצו המקראי של 'לא תעמוד על דם רעיך'." שאל רקובר, "אפילו המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט מישאל חשין אמר 'הנשיא שלנו לא אכפת לו שיהרגו 30 אנשים ובלבד שכבוד האדם ישמר'. זה לא יהודי אבל כך פסק בג"ץ."

פרופ' רקובר דיבר הערב בנושא "המשפט העברי מול ערכי בג"ץ" וסיפר כי הוא דחף כל השנים להכניס את ערכי התורה לתוך ספר החוקים הישראלי. לדברי רקובר חוק 'כבוד האדם וחירותו' הוא חוק חשוב שלא סותר את ערכי התורה, "ערך של כבוד האדם כערך יסוד זה הערך היחיד אולי שאני מכיר. זה ערך יסוד שאם יש חוקים אחרים שסותרים אותו הם בטלים. התלמוד אומר 'גדול כבוד הבריות שדוחה לא תעשה שבתורה'." אך יחד עם זאת מוסיף פרופ' רקובר ואמר כי הוא היה שמח לו היו משנים את חוק 'כבוד האדם' לחוק 'כבוד הבריות'.

"הכנסת חוקקה ערכים נוספים באותו חוק שכולם ללא יוצא מן הכלל הם ערכי יסוד של ההלכה היהודית. אלא שיש הבדל אם הפרשנות תינתן על ידי מי שהוא מוסמך של 'מכון לנדר' או אנשים שנעדרים את התודעה הזו, ולצערנו, בהם תלויים הפירושים של הערכים הללו." אמר פרופ' רקובר כשהוא מצביע על שופטי בית המשפט העליון, "לצערי מרבית הערכים מתפרשים בדרך הפוכה ממה שהחוק היהודי היה מפרש אותם."

בנוסף לפרופ' רקובר השתתפו הערב באירוע ח"כ זבולון אורלב, יו"ר טורו קולג' העולמי מארק הייסן, נשיא מכון לנדר פרופ' משה ליברמן, סגן נשיא מכון לנדר אלוף במיל' יעקב עמידרור ומנכ"ל המכון שוקי גולן.

בטקס שהתקיים הערב בירושלים קבלו למעלה משבעים בוגרי 'מכון לנדר' תואר שני בלימודי יהדות. 'מכון לנדר' מהווה מוסד מוביל ללימודי יהדות מתוך התורה ולא מחוצה לה. רוב בוגרי המכון הם גננות, מורים ומחנכות בחינוך הממלכתי דתי ולימודיהם מהווים שלב נוסף בידע שהם עתידים להקנות לתלמידיהם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו