סגן ראש העיר כרמיאל אורן מילשטיין
סגן ראש העיר כרמיאל אורן מילשטיין

תנועת השמאל הקיצוני "גוש שלום" נאבקת בניסיונות לשמור על צביונה היהודי של כרמיאל בטענה כי הימין מפעיל בכרמיאל מיליציה גזענית בתמיכת העירייה ובאישור המשטרה.

במכתב אל היועץ המשפטי לממשלה דורשת התנועה לפרק מיד את "משמר העיר" בכרמיאל, שהוא לטענתם "מיליציה גזענית של הימין הקיצוני". התנועה אף דורשת לפתוח בחקירה נגד סגן ראש העיר אורן מילשטיין שהקים גוף זה ונגד הגורמים במשטרת ישראל שסייעו להקמתו.

ב"גוש שלום" מסבירים כי "משמר העיר" כולל כ-150  "מתנדבים" אשר מתייצבים מדי יום בין השעות 20.00 - 24.00 בכניסות לכרמיאל ו"בודקים" את הנכנסים.

באתר הרשמי של עירית כרמיאל מוגדרת מטרת פעילותם כ"הגברת התודעה, מניעת פשיעה לכידת נהגים תחת השפעת אלכוהול, חיפוש סמים" ועוד מטרות לגיטימיות ורצויות. לדבריהם, סגן ראש העיר כרמיאל אורן מילשטיין, "חשף" את מטרותיו האמיתיות של "משמר העיר".

כחיזוק לטענותיהם הם מציינים כי לאחרונה פורסם בעיתון "בשבע" ראיון עם מילשטיין שם אמר בין השאר כי "כרמיאל היא עיר יהודית, חד וחלק. היא נוסדה למען ייהוד הגליל וזה לא תקין בעיניי, שמשפחות ערביות יעברו לגור בה. בשנים האחרונות ישנו ניסיון בלתי פוסק של שכנינו מהכפרים בגליל המערבי להגר אל תוך כרמיאל, ואסור לנו להתעלם מהתופעה הזו".

לדבריו של מילשטיין, במסגרת תפקידו בשנתיים האחרונות כסגן ראש העיר, הוא "פעל באופן מעשי לשינוי המצב" ולשם כך הקים את "משמר העיר", תוך שיתוף פעולה עם משטרת כרמיאל. מילשטיין סיפר כי אנשי ה"משמר" הזה "ניצבים מדי ערב בכניסות לעיר ומבקשים תעודה מזהה מכל אדם המבקש להיכנס לעיר. בכך הם מקטינים את כמות השכנים המבקשים להיכנס לעיר סתם כך ללא סיבה".

בפניתם אל היועץ המשפטי ויינשטיין כותבים אורי אבנרי ואדם קלר, נציגי גוש שלום, כי "מטרותיו ופעילותו של 'משמר העיר' בכרמיאל, כפי שתאר אותם בגילוי לב מייסדו ומפעילו של הארגון הזה, הן גזעניות ובלתי חוקיות בעליל ובמפגיע. אין ספק כי לאזרחי ישראל בלי הבדל דת גזע ולאום ישנה זכות מלאה ובלתי מעורערת לנוע בחופשיות כל רחבי המדינה ולהיכנס לכל עיר ולכל כפר,  לכל מקום ציבורי, כראות עיניהם וגם 'סתם כך ללא סיבה', בלי לבקש אישור מאיש ובלי לתת דין וחשבון לאיש – ובודאי לא למיליציה של גזענים מתועבים בכרמיאל".

אנשי גוש שלום אף טוענים כי "העובדה שהגוף המתועב הזה הוקם על ידי סגן ראש עיר בישראל ותוך תמיכת מלאה של משטרת ישראל היא סימן אזהרה חמור נוסף ברשימה הגדלה והולכת של ביטויי גזענות בוטה בציבוריות הישראלית. מטרתם של הגזענים – בממשלה, בעירית כרמיאל ובכל רחבי המדינה – היא לדחוק החוצה את הערבים באשר הם ערבים. בפועל, התוצאה המיידית והישירה של פעילותם היא לדחוק את מדינת ישראל החוצה מקהילת העמים הדמוקרטיים ולהפוך אותה למדינה מצורעת ומנודה".