מנהלי החברה והתלמידים בטקס
מנהלי החברה והתלמידים בטקסצילום: יוסי וייס

בטקס מרגש, במעמד יו"ר הוועד המנהל של מרכז יצחק רבין, דליה רבין, ובהשתתפות תלמידי בית הספר על שם 'יצחק רבין' מהעיר שהם, ערכה היום (ה'), חברת החשמל, טקס אזכרה במלאת 15 שנים להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין.

הטקס התקיים באתר תחנות הכוח "אורות רבין" ליד חדרה, שאחת מיחידות הייצור הגדולות בו, נחנכה על ידי ראש הממשלה יצחק רבין, ארבעה ימים בלבד לפני הרצח.

בטקס צוין כי ליצחק רבין ז"ל היה קשר ישיר ועמוק לחברת החשמל, עוד מימיו כעלם צעיר. בשנת 1923 גייס פנחס רוטנברג את אביו, נחמיה רבין, לעבודה בחברה. חברת החשמל הייתה חלק מהוויית משפחת רבין, ולימים, התחלפו זיכרונות ילדות מ"חצר" החברה בתל אביב בטקסים מרגשים בהם חנך הבן, כראש הממשלה, תחנות כוח חדשות. השם רבין ניקשר בתולדות החברה לאורך דורות. גם במותו, ימשיך ויינשא שמו בפי כל, ויאיר דרך. 

דליה רבין אמרה  בטקס: לא חוט שני אלא כבל עבות, מקשר בין חברת החשמל בפרקי התפתחותה השונים לבין משפחת רבין לדורותיה. בשבוע שלפני הרצח, ב- 31.10.55, התקיים כאן, במקום הזה, טקס חנוכת תחנת הכוח חדרה. עבור יצחק רבין היה זה יום של חג – וכך גם התבטא בנאומו כאן. אלו היו רגעי קורת הרוח הגדולים שלו. בעבורו – חדוות היצירה והגשמת חלומות – עשייה של ממש, לא מילים גבוהות, אלא חול, לבנים, מלט, צינורות – מפעל של ממש יוצא לדרך.

יו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון- טל אמר: "רצח רבין מהווה את נקודת השפל הנמוכה ביותר של הדמוקרטיה הישראלית מאז הקמתה של מדינת ישראל. חובתה של ההנהגה הישראלית לשים בראש סדר העדיפויות הלאומיות את הטיפול בחיזוקה, ביסוסה ואחדותה של החברה הישראלית, שכן רק חברה הבנויה על יסודות איתנים- תבטיח את קיומה ושגשוגה של מדינת ישראל".

מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר אמר: יצחק רבין שינה את המציאות במלחמה והוא עלה על דרך של שינוי המציאות בדרכי שלום. מדינת ישראל לא למדה את לקח הרצח הנורא. אנו בחברת החשמל חייבים לחרוט על דגלנו בהתנהגות היום יומית שלנו, בתוך החברה ומחוצה לה, כבוד האדם, כבוד הדעה של האחר, וחופש הוויכוח. אנו חייבים להפנים ערכים אלה הן ברמת החברה והן ברמה האישית של כל אחד מאיתנו, ואם נעשה זאת כי אז נתרום ולו במעט לקיום התפילה שכרצח ראש הממשלה יצחק רבין לא יהיה עוד.

יו"ר ארגון העובדים של חברת החשמל, מיקו  צרפתי אמר: יצחק האמין בחברת החשמל ושמר עליה. אנחנו מאמינים בדרכו של יצחק רבין – הסדר והסכמות. זו הדרך האסטרטגית בה בחרנו, הנהגת ועד העובדים, על מנת לתת לחברה ולמשק סיכויים מרביים להצלחה. אני מאמין כי אנו מצויים בפיתחה של דרך חדשה, ונצליח בה.