הפוך על הפוך. זורוף
הפוך על הפוך. זורוף

צייד הנאצים, ד"ר אפרים זורוף, מנהל מרכז שמעון ויזנטל בישראל, נאלץ בסוף השבוע שעבר להתייצב בבית משפט הונגרי כדי להתמודד מול תביעת דיבה שהוגשה נגדו על ידי פושע נאצי.

בראיון לערוץ 7 הוא מספר על השתלשלות העניינים, "בשנת אלפיים ושש חשפתי משתף פעולה הונגרי שהיה שותף לרצח של 1300 אנשים  ברובם יהודים, הרצח הנתעב התבצע באזור סרביה בינואר 1942, עלינו על אותו פושע, ההונגרים פתחו בחקירה אבל לצערי למרות שהיו המון הוכחות נגדו הם החליטו שלא להעמידו לדין, כנראה חשבו שהוא זקן מדי".

לדבריו, אחרי שאותו פושע נמלט מהדין הוא החליט להגיש תביעת דיבה נגדית בבית משפט בבודפשט. "לא האמנתי, מצאתי את עצמי לפתע יושב על כסא הנאשמים, למזלי יש בהונגריה קהילה מאוד פרו ישראלית והם הגיעו לבית המשפט כדי לתמוך בי, כשהנאצי הגיע לבית משפט הם צעקו עליו, רוצח, ושאין התיישנות לרצח, זה חימם את הלב. אבל קשה לחשוב שאדם מקדיש את החיים כדי להעמיד פושעים נאצים לדין ובסוף הוא יושב על כסא הנאשמים".

זורוף מציין כי כל טענותיו של הפושע הנאצי, היו מופרכות לחלוטין. "הוא ניסה לטעון שאין לו אישית שום קשר לרציחות ושהוא בסך הכול היה צריך לזהות פרטיזנים שאיימו על הכוחות ההונגרים, אבל בפועל יש לנו הוכחות שאנשים שהיו תחת פיקודו ירו למוות ביהודים רבים על גדות הדנובה".

עם זאת הוא מקווה שבסופו של דבר מעז יצא מתוק. "אותם קצינים הונגרים שהיו אחראים על הרצח הזה הורשעו בשנת 44, אבל כשהנאצים פלשו להונגריה הם ביטלו את ההרשעות ואפילו העלו אותם בדרגה, הפושע הזה התגורר במשך שנים מול בית כנסת בבודפשט, כשחשפתי אותו הוא היה בן תשעים ושתים היום הוא בן תשעים ושש, כשהוא הגיע לבית המשפט שאלתי אותו, האם הוא מודע לכך שילדים רבים נרצחו על ידו. אני מקווה מאוד שב-16 לדצמבר, גזר הדין יעשה צדק, אני לא בקי ברזי המשפט ההונגרי, אבל אני מקווה שאם לא העמידו אותו לדין בזמנו לפחות עכשיו אשמתו תוכח בעקיפין".