אלון מורה: נשלמות ההכנות לשבת לך-לך

בני קצובר, יו"ר ועד המתיישבים בשומרון, מספר על הימים הראשונים ביישוב פורץ הדרך, ועל אריאל שרון שביקש לפני שנים לקנות בית באזור

תגיות: שומרון
בני טוקר , ו' בחשון תשע"א

אלון מורה: נשלמות ההכנות לשבת לך-לך-ערוץ 7
קצובר
פלאש 90

בני קצובר יו"ר ועד מתיישבי השומרון, מספר לערוץ 7, על אופיו המיוחד של היישוב, שמציין בפרשת לך לך, את שבת אלון מורה.

"אלון מורה, זה מלשון אלה ושבועה, שבועת התורה ורמז למעמד הברית הראשון מול הר גריזים והר עיבל, אנחנו חוגגים את השבת הזאת, לא רק בגלל שהשם אלון מורה מוזכר בפרשה, אלא בגלל הראשוניות, כי זו הייתה התחנה הראשונה של אברהם והתחנה הראשונה של יעקב, ההבטחה על הארץ נתנה דווקא כאן, לא בירושלים ולא בחברון, הרמב"ן מתייחס לכך, מדוע דווקא באזור שכם נתנה ההבטחה, כי זה מעשה אבות סימן לבנים, ששם יהיה הכיבוש הראשון של שמעון ולוי וזה בהחלט נותן השראה גם לימינו".

קצובר מספר, שבזמנו ועדת השמות הממשלתית, התנגדה לשם אלון מורה, אבל בסוף השתכנעה. "בשנת תשמ"ג הגרעין נוסד כאן, לא היה אף יהודי באזור, הקמנו את הגרעין כדי לפרוץ את הדרך לשומרון, התעקשנו שיקראו לנו אלון מורה, אבל ועדת השמות סירבה אלא אם כן נוכיח בוודאות את הקשר ההיסטורי לאלון מורה המקראית. נפגשנו עם אחד מחברי הועדה, הפרופ' זאב וילנאי שאמר לנו שהדרך היחידה שלנו לשכנע את ועדת השמות, היא לקשור את השם לא מבחינה היסטורית אלא סמלית. ואנחנו בהחלט עומדים בקריטריון הסמלי, כי כמו שאלון מורה המקראית הייתה המקום הראשון שהעם היהודי הגיע אליו באמצעות אברהם, אז גם אלון מורה המודרנית היא הגרעין הראשון בשומרון. ואכן כך היה וקיבלנו את השם".

לדבריו, גם היום הם מרגישים תחושה של עשייה היסטורית. "חז"ל כבר מזכירים את המדרש שהגויים טוענים שהארץ שלהם,  אבל אבותינו קנו חלקת קבר בחברון, ואת חלקת יוסף בשכם ואת ירושלים, כי הם ידעו היטב שמי שמחזיק בירושלים, חברון ושכם מחזיק בארץ ישראל כולה. אנחנו היום מרגישים את הסגוליות הזאת. לצערנו גם אומות העולם מרגישים את החשיבות של המקומות האלה, ולכן יש פה מאבק קשה ומר".

קצובר מציין שמאות אורחים יגיעו לשבת והוא מקווה שמהשבת הזאת תצא אמירה ברורה. "לא בכדי, מישהו הטביע את מטבע הלשון גושי התיישבות, כי בשנת  75 כשהתחלנו את התנועה ההמונית של גוש אמונים, אז המתנגדים להתיישבות רצו קודם כל לתקוף אותנו. אנחנו היינו בעין הסערה וגם היום אנחנו המועמדים העיקריים לפגיעה,דווקא אנחנו כיישוב השורשי ביותר אנחנו בסערה המדינית, כי הם לא רוצים שנחיה כאן, אבל אני רוצה להזכיר שב-73 באנו לאלוף פיקוד הדרום אריאל שרון ואמרנו שאנחנו רוצים להקים את אלון מורה. הוא שאל אותנו למה. סיפרנו לו את כל הסיפור התנכ"י, ואז הוא עודד אותנו ואמר לנו שזה חשוב למפעל ההתיישבות. הוא אמר לנו שלא נתבייש להטריד אותו ואפילו ביקש מאיתנו לקנות לו בית בשכם".