רופא. אילוסטרציה
רופא. אילוסטרציהפלאש 90

יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, קובע ביומן ערוץ 7 כי מחסור ברופאים, בעיקר בפריפריה  גורם לביזוי כבוד המת.

משי זהב מספר על החלטה שהתקבלה במד"א לפני כשבוע וחצי ולפיה לא יחתמו אנשי מד"א על תעודות פטירה. המשמעות היא שמשפחות שיקירם נפטר בביתם בשעות לילה נאלצות להמתין לא פעם עד לשעות הבוקר בכדי שיגיע לביתם רופא שיחתום על התעודה שתאפשר את הקבורה על ידי אנשי חברא קדישא. במקומות לא מעטים הבעיה קיימת גם בשעות היום.

עוד הוא מציין כי אם מבקשת המשפחה מרופא המשפחה שיגיע לביתם בכדי לקבוע את המוות הרי שמדובר בעלות של למעלה מחמש מאות שקלים שעליהם לשלם כביקור בית. "במדינה מתוקנת לא יתכן להשאיר משפחה במצב שכזה".

 משי זהב מספר על גיוס מיוחד של רופאים שהתנדבו לבקשת זק"א והם נכונים להגיע לבתי משפחות שכאלה גם בשעות הלילה. לדבריו רק בימים האחרונים טיפלו אנשי זק"א בלא פחות משבעה עשר מקרים בהם. "הכנו קאדר של כמה רופאים שמגיעים לבתים".

בזק"א מוטרדים מהתופעה שכאמור מכה כעת בעיקר בדרום, אך עשויה להגיע גם למרכז. משי זהב מציין שגם בערים התופעה קיימת בשעות הלילה המאוחרות. לדבריו אנשי זק"א פנו לאנשי משרד הבריאות. הפקידים הזוטרים לא הבינו את הקושי הרב שבתופעה. כעת, לאחר פנייה לסגן שר הבריאות, "ח"כ יעקב ליצמן, משי זהב מאמין שהעניין יטופל ביתר רצינות בשל רגישותו של ליצמן לכבוד המת. בימים הקרובים יכנס מנכ"ל משרד הבריאות ישיבה דחופה בנושא.