יצחק רבין ז"ל
יצחק רבין ז"ל פלאש 90

בימים האחרונים מושך פרויקט 'רצח רבין – הגרסה שלכם' תשומת לב תקשורתית וציבורית רבה. למערכת ערוץ 7 פנו רבים מאוד, אזרחים, אנשי ציבור, אנשי אקדמיה ואחרים מכלל רבדי האוכלוסיה, והעלו שאלות ופתרונות סביב סוגיות שונות הנוגעות לרצח. עם זאת עמד הערוץ תחת מתקפה של ארגוני שמאל כדוגמת 'שלום עכשיו' התובע לפעול נגד הערוץ, ובמקביל מתקפת תהיות ושאלות שהופנו למערכת הערוץ על ידי מספר לא מבוטל של כלי תקשורת וגולשים.

במערכת ערוץ 7 הוחלט להשיב לחלק מהשאלות הענייניות שהועלו במהלך השבוע האחרון:

הרי הייתה וועדת חקירה שביררה את האירועים שקדמו לרצח ואת אירועי הרצח, למה אתם חשים צורך להעלות את הסוגיה מחדש?

נכון. הייתה ועדת חקירה, אבל סקרים שבוצעו העלו שהוועדה, על אף מכובדותם של חבריה, לא הצליחה למחוק את סימני השאלה שעלו ועולים סביב הרצח. שוב ושוב נדמה שכל אבן שמורמת בפרשה זו מגלה עקרבים וסימני שאלה. גם מדו"ח הוועדה עולות לא מעט שאלות כגון הקביעה שלא עלה בידיה לזהות מי קרא 'סרק סרק', בה בשעה שבסרט שהוקרן בערוץ 10 הצהיר חוקר משטרה בשם עופר גמליאל שהוא עצמו חקר את איש הביטחון שקרא את הקריאה. שאלה זו כמו גם שאלת מעורבותו של סוכן השב"כ אבישי רביב, שאלת קידומם של מאבטחי ראש הממשלה על אף שאין ספק שאי מניעת הרצח הייתה מחדל חמור (ואי הריגתו המיידית של הרוצח גם היא מחדל), שאלת רוני קמפלר הצלם שתיעד לכאורה את הרצח והתמקדותו התמוהה בעמיר. כל אלה ועוד שאלות שלא קבלו מענה, ונדמה שהגיע העת שגם אם אין רצון לתת מענה לפחות תינתן האפשרות לשאול את השאלות.

מילא אם את ה"פרויקט" היה מרים כלי תקשורת אחר, אבל אתם? ערוץ 7? אתם הרי יודעים שהוגדרתם בשעתו כמי שהסית לרצח, וכעת פרויקט כזה מתקבל בצורה לא הולמת כשהוא בא מכם.

אנחנו מסרבים לקבל את ההגדרות הללו. מי שהאשים את ערוץ 7 בהסתה עשה זאת כחלק ממנגנון משומן של סתימת פיות. ערוץ 7 ייצג בימים שקדמו לרצח את רובו המוחלט של העם (כפי שהוכיחו סקרים שבוצעו באותם ימים), רוב שהתנגד להסכמי אוסלו ולא מצא פתחון פה בתקשורת. במסגרת המאמצים למנוע מאותו רוב להביע את עמדתו הוצג ערוץ 7 כמסית. הניסיון לתקוף את הערוץ על הפרויקט הנוכחי הוא חלק מהשתקה זו. אנחנו לא מקבלים את הגדרת הערוץ כמסית בעבר, ולא מקבלים את הדרישה שישתוק בפרשה זו. ערוץ 7 הוא כלי תקשורת ככל כלי תקשורת אחר ומה שמותר לאחרים אין סיבה שייאסר על ערוץ 7.

האם "המשחק הזה", כפי שבחרו כלי התקשורת להציג זאת, לא מבזה את זכרו של רבין?

אמנם היו מספר כלי תקשורת שתיארו את ה"פרויקט" כמשחק, מעין 'קונספירטור נולד', אבל ההגדרה הזו היא על אחריותם של אותם כלי תקשורת בלבד (הראשונים שהגדירו זאת כך היו מנסחי הכותרות ב'מעריב'). אצלנו בערוץ 7 הכוונה רצינית לחלוטין. מודעים היטב לספקות ולשאלות שטורדות את הציבור מאז ימי הרצח לפני 15 שנה החלטנו שהגיע הזמן לתת את הבמה לציבור.

(ואגב, אם כבר מזכירים את המונח 'משחק' כמבזה, ראוי לזכור את אותם כלי תקשורת שבימים שקדמו לעקירה מגוש קטיף הציג משחק מחשב בו ראש הממשלה דאז שרון יושב על בולדוזר והורס ישובים. אז זה היה משחק של ממש ואיש לא חש צורך להזדעק בזעזוע.)

מה "הקטע שלכם"? מה הרעיון מאחורי הפנייה לציבור להעלות את השערותיו?

משום מה התקבעה ההבנה שחופש הדיבור קיים רק עבור עיתונאים. הם אלה שעבורם נולדה הזכות הזו ולהם מותר לומר הכול. אנחנו רואים את הדברים אחרת ומאמינים שזכות חופש הדיבור קיימת גם לציבור עצמו, ומי שבמשך שנים לא קיבל במה להציג את שאלותיו ותהיותיו בפרשת הרצח יוכל להביע עמדות, לשאול שאלות ולהציע פתרונות.

אילו שאלות ופתרונות מגיעים אליכם?

מגיעות עשרות רבות של פניות. לא נוכל לגלות מה באמתחתן. את זה נשאיר ליום חשיפת ה"פרויקט".

זה נראה כמו פרויקט שנועד לטהר את יגאל עמיר מהמעשה...

זה יכול להיראות כך רק בעיני מי שרוצה לראות זאת כך. מדובר אך ורק בהעלאת שאלות והצעת פתרונות. גם לאותם המשוכנעים שאכן עמיר הוא הרוצח יש לא מעט שאלות הדורשות פתרון. ראוי להזכיר שגם לדליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח, היו לא מעט שאלות שעליהן לא קיבלה תשובות. גם שמעון שבס, ראש לשכתו, אמר בימים האחרונים בשידור רדיו שגם לו יש לא מעט שאלות. מישהו משער שהם באים להכשיר ולטהר את יגאל עמיר?

תפרסמו את כל ההצעות שמגיעות אליכם?

לא. אנחנו בוחרים את אלה שאכן מציבות הסברים הגיוניים לשאלות מטרידות. לא נפרסם, מטעמים מובנים של לשון הרע, הכפשות אישיות וכיוצא באלה.

אתם עצמכם לא מאמינים לגרסה הרשמית?

לטעמנו אין לשאלה הזו מקום. אנחנו לא צד בדיון. אנחנו מבקשים אך ורק להעניק את הבמה לגולשים להביע עמדות. ניתן לשער שבתוך מערכת הערוץ ישנם כאלה שמאמינים יותר או פחות, ואין דעה אחת וגורפת של הערוץ.