כך מסיתים פעילי השמאל בגוש עציון - עדות

פעילי שמאל קיצוניים מתסיסים בחודשים האחרונים את ערביי גוש-עציון תוך פגיעה במרקם החיים ובשכונת הטובה. ומה המשטרה עושה?

עמיחי גרוס , ט"ז בחשון תשע"א

כך מסיתים פעילי השמאל בגוש עציון - עדות-ערוץ 7
סמוך לגוש עציון
עמיחי גרוס

פיזור "הפגנה" של "מפרי סדר" סמוך לכרמי-צור שבגוש-עציון הפך למבזק שגרתי מיד לאחר צאת השבת באתרי החדשות. מהסיפור האישי שלי אפשר אולי להתרשם מה עומד מאחורי דיווח יבש כזה.

פעילי שמאל קיצוניים מתסיסים בחודשים האחרונים את ערביי גוש-עציון, ומדרבנים אותם לחזק את הלאומניות שלהם תוך כדי רמיסת שלטון החוק, פגיעה במרקם החיים של התושבים היהודים, הריסת יחסי השכנות הטובים ששכנו בין תושבי הכפרים לתושבי היישובים, והכי חמור: נסיון לרצוח.

בכל שבת בחודשים האחרונים מגיעים פעילי השמאל הקיצוני לכפר "בית-אומר" הסמוך לכרמי צור ומשדלים את ה"צעירים" להתקרב לגדר היישוב תוך הבערת צמיגים ויידוי אבנים. כוחות הביטחון מנסים לפזר את ההתפרעות האלימה באמצעים לפיזור הפגנות, ואף החלו לעצור באחרונה מספר מתפרעים. בשבועות האחרונים החלו צעירי הכפר לקיים את המנהג גם בימות החול.

ביום רביעי לפני כשבוע וחצי (ה' מרחשוון, 13/10) קצת אחרי השעה 15:20, הבחנתי בצמיג בוער במרחק של כ-100 מטר מגדר היישוב.

כשהתקרבתי למקום החלו "צעירים" ליידות לעברי אבנים בעזרת מקלע מיוחד. האבנים, במשקל של בערך קילו כל אחת, פגעו כמטר-שניים ממני. במגדל שמירה קרוב הסתתרו שני חיילים שברחו מהאבנים ולא הגיבו לנסיון הרצח.

במקביל, צעקו הערבים לעבר החיילים "בואו לפה, אתם פחדנים", קיללו וסימנו בתנועות גסות. כשעליתי למגדל החיילים אמרו לי שיש כח בכוננות, והוא ממתין להתפתחות כדי להגיע - כאילו נסיון לרצוח אותי לא מספיק בשבילם.

מאחר והייתי מצוייד במצלמה, צילמתי את אחד הצעירים מיידה את האבנים, והלכתי עם התמונות לתחנת המשטרה בחטמ"ר עציון. החוקר ארז זכות רשם את תלונתי, קיבל לידיו דיסק עם התמונות והעביר את החקירה למשטרת חברון. מאז ניסיתי לברר האם החשוד בנסיון הרצח נעצר, אך החוקר רפי שמטפל בתלונה הסביר לי שזה תהליך ארוך. אינני יודע מה קורה מאחורי הקלעים, אך בינתיים אין תוצאה מעשית, וגם אם תיהיה כזאת בסופו של דבר - זה יותר ממאוחר מדי.

הטיפול הכושל ביידוי האבנים שמתפשט בתקופה האחרונה בחלקי הארץ השונים - רק מגדל את דור המחבלים הבא. ההתחככות היומיומית עם כוחות הביטחון מעלה למחבלים הקטנים את הביטחון העצמי ומחסנת אותם מפני ההרתעה שצריכה להיות לאדם שמנסה לפגוע באזרח או בשוטר. הילדים הערבים מתייחסים לזה כאל משחק או הצגה, ומתחנכים שיידוי אבנים אינו נתפס כמעשה חמור שמביא עונש חמור בהתאם.