תיכוניסטים יתעדו חיי יהודי בריה"מ במלחה"ע

בפרויקט משותף עם 'יד ושם' יתעדו תיכוניסטים את חיי יהודי ברית המועצות לשעבר בתקופת מלחמת העולם השנייה.

שמעון כהן , י"ז בחשון תשע"א

הסיפורים שלא סופרו. ארכיון
הסיפורים שלא סופרו. ארכיון
פלאש 90

פרויקט ייחודי "שני סיפורים וגורל אחד" החל בבית ספר מופת בסמת בחיפה.תלמידי בית הספר יראיינו את סביהם וסבתותיהם יוצאי ברית המועצות לשעבר, שלחמו בנאצים, על תקופת מלחמת העולם השנייה. הפרויקט המלווה על ידי אנשי 'יד ושם' ישולב בארכיון 'יד ושם'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנהלת בית הספר, רחלי ויינברג, שתיארה את פרטי פרויקט המשלב בתוכו ילדים מכיתות ז' ועד י"א.

בעוד הלימודים הייחודיים סביב נושא השואה יחלו כבר בכיתה ז' הרי שילדי כיתות ט' ומעלה יראיינו ויתעדו את קרובי משפחותיהם. לקראת ראיונות אלו יצאו לסמינריון מיוחד בו ילמדו כיצד לראיין. "התלמידים יצאו בקבוצות של ארבעה כששניים יצלמו ושניים יתעדו", מספרת ויינברג ומוסיפה כי בשל רגישות הראיונות הם יבוצעו בליווי של מבוגר, אם מורה מצוות בית הספר ואם נציג של 'יד ושם'. בכך מבקשים מארגני הפרויקט ויוזמיו למנוע פגיעה רגשית בנערים שייחשפו לראשונה לעדויות מהשואה.  

במסגרת התכנית יפותחו חומרים חינוכיים חדשים הנוגעים לשואה בשטחי ברית המועצות לשעבר, וכן יעשה שימוש נרחב באמצעים פדגוגיים שונים ובמגוון כלים אמנותיים בתחומי התיאטרון, המוזיקה, הקולנוע, הציור והפיסול. התוכנית תמשך שנתיים, ובתום כל שנת פעילות יתקיים ערב סיכום בו יוצגו העבודות והפרויקטים שבוצעו במהלך השנה ע"י התלמידים.

לדבריה ההתמקדות כעת במאבקם של יוצאי ברית המועצות בנאצים, מתאפשר דווקא ממרחק זמן של עשרים שנים מאז נפילת הקומוניזם, מה שלא התאפשר בתקופה ההיא בה נחסמה האפשרות להגיע אל הלוחמים.

ויינברג מזמינה יוצאי קהילת ברית המועצות לשעבר המבקשים להשתתף בפרויקט לפנות לטלפון  048666956 ולהשתתף במיזם. זאת מאחר ולא רק מי שנכדיו או ניניו לומדים בבית הספר ישתתפו במיזם אלא הוא יורחב למשתתפים נוספים.