מדוע המסתננים אוהבים את ישראל?

פרופ' דה לה פרגולה, מסביר מדוע ישראל צריכה לשלם מיליוני דולרים, כדי לשכנע מדינות אחרות לקחת מאיתנו את הפליטים הדרפורים.

תגיות: מסתננים
בני טוקר , כ"ב בחשון תשע"א

משרד הביטחון עידכן, כי העבודות להקמת גדר ההפרדה בין ישראל למצרים יתחילו בחודש נובמבר. במהלך הדיון בקבינט המדיני בטחוני, הנחה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את משרדי הממשלה לחפש מדינות באפריקה שיסכימו לקלוט את המסתננים תמורת תמריץ כספי, יצוין כי עד כה שום מדינה לא הייתה מוכנה לקבל את המסתננים.

פרופ' סרגיו דה לה פרגולה, דמוגרף מראשי הקתדרה על שם שלמה ארגוב, במחלקה ליחסי ישראל תפוצות באונ' העברית, אומר לערוץ 7, כי הפתרון של נתניהו מזכיר לו את שעשו הצרפתים לצוענים בצרפת, "זה קצת דומה למה שסרקוזי עשה עם הצוענים, שהוא שלח מטוסים לרומניה עם מהגרים צוענים, ושילם לכל מהגר שלוש מאות יורו, ואת זה עשו בצרפת הנאורה".

לדבריו כל המציאות של גדר הפרדה, שצריכה למנוע כניסת פליטים, היא אבסורד, "זה קצת פרדוכס, כי מצד אחד צריך למנוע כניסה של פליטים ומחבלים דרך הגבול, אך מצד שני עצם העובדה שבין ישראל למצרים יש גבול פתוח זה דווקא סימן טוב, שאין תקריות בין שתי המדינות, לכן יש פה סתירה מסוימת בין הצורך להגן על בטחון המדינה לבין הצורך למנוע ממסתננים להיכנס".

לדבריו זה לא מקרי שהמסתננים בוחרים להגיע דווקא לישראל, "אף אחד אחר לא רוצה לקלוט אותם, אבל בעיקר יש פה סיבה כלכלית, הם רוצים להגיע למדינה חופשית כמו ישראל, מכל מדינות אסיה והמזרח התיכון הם רוצים להגיע דווקא לכאן, הבעיה הגדולה היא שאותם מהגרים מתחרים עם הישראלים על אותם מקומות עבודה ופוגעים בסופו של דבר בנו".