עלילת אדורה – למה חיכינו 10 שנים?

בעקבות חשיפת המסמך בו קובע משרד רה"מ שלא חיילי צה"ל הרגו את מוחמד אדורה, מנסה שר ההסברה להסביר למה חיכינו 10 שנים?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשע"א

עלילת אדורה – למה חיכינו 10 שנים?-ערוץ 7
השר אדלשטיין
פלאש 90

בעקבות חשיפתו הבוקר של מסמך רשמי של משרד ראש הממשלה ולפיו מוחמד אדורה לא נהרג בידי חיילי צה"ל שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם השר לענייני הסברה, יולי אדלשטיין, על מה שנראה כאיטיות מוגזמת בתגובה הישראלית להאשמות הערביות נגדה. כזכור, פרשת א-דורה אירעה לפני למעלה מעשור – קצת יותר מדי, לא?

"הדברים היו צריכים להיאמר קרוב לפרשה", מסכים אדלשטיין עם התחושה הכללית, ומזכיר כי ברחבי העולם הפך אדורה לסמל מעודד הסתה אנטישמית. "עד היום מציינים את יום מותו כיום אבל לאומי ברשות ובכמה מדינות בעולם", הוא מציין.

לדבריו המחויבות הישראלית לבדיקה מדוקדקת של הנתונים, בניגוד לאופיים התעמולתי של דיווחי הצד שכנגד הם שהובילו לעיכוב הגדול בהודעת משרד ראש הממשלה ולפיה "כיום ברור כי לא היה זה נכון להטיל על צה"ל ועל מדינת ישראל את האחריות בפרשת מוחמד אל דורה. הממצאים מפריכים את הטענות שהוטחו בזמנו בצד הישראלי, טענות שלא זכו בזמנן לבדיקה מעמיקה על ידי כלי תקשורת בינלאומיים".

אדלשטיין מציין שעד כה הייתה קביעה זו נחלתם של מספר אנשים טובים, כהגדרתו, בארץ ובעולם, כדוגמת פיליפ קרסנטי שאף נגרר למאבק משפטי בשל קביעה זו וניצח בה, אך כעת מדובר בגרסה רשמית של משרד ראש הממשלה, וככזו היא מהווה מנוף לקידום העמדה הישראלית בארץ ובעולם בנושא זה.

עוד מוסיף אדלשטיין ומעריך כי לו הייתה ממשלת ישראל מפרסמת בראש חוצות את הקביעה בעת ההיא הייתה מתפרשת כתכחשות ישראלית חסרת בסיס. "כעת צריך למנף את העמדה הזו", הוא אומר ומוסיף כי בנוסף למאבק הסברתי זה יש לבחון אם הסרטון בו תועד מותו של אדורה היה סרטון אמיתי או "מבושל". בהקשר זה הוא מזכיר כי גם בתי משפט צרפתיים שדרשו את החומר המלא שצולם בידי איש תחנת הטלוויזיה 'פראנס 2' , גם הם לא קיבלו את החומר.

עם זאת נשמעת בדבריו של אדלשטיין נימת ביקורת סביב הזריזות שהובילה מישהו בצה"ל לראות את הסרט ומיד להתנצל התנצלות שהתפרשה כהודאה ישראלית באחריות למעשה.

"יש לנו הרבה מה לתקן, אבל צריך לזכור שבצד השני אין בעיה לשקר ולפרסם דיווחי תעמולה. אמנם לא בטוח שצריך לנהוג כמותם, כמו שבשדה הקרב אנחנו לא נוהגים כמותם, אבל בוודאי שצריך לתקן כמה דברים ובין השאר את מהירות התגובה".

באשר לטענות הקבועות סביב איטיות התגובה הישראלית ומערכת ההסברה המסורבלת של ישראל אומר השר אדלשטין כי אמנם יש רבים שתובעים תוצאות כבמדינות אחרות המצליחות לשנות תדמית, אך יש לזכור ש"מולנו יש מכונה משומנת בביליוני דולרים שמגיעים מתעשיית הנפט וכל מטרתה היא להביא לדה לגיטימציה של ישראל, וכל תגובה תביא לתגובת נגד".

כעת, לטעמו של שר ההסברה, יש לקחת את הקביעה שפרסם משרד ראש הממשלה ולקדמה באפיקים תקשורתיים מקוריים, אך עם זאת הוא סבור ש"מי שמלכתחילה סובר שאנחנו חשודים בכל פשע אפשרי  - המסמך הזה לא יעשה עליו שום רושם".

עם זאת סבור אדלשטיין כי הגישה שהובילה את משרד החוץ הישראלי שלא להיאבק בעלילת אדורה, גישה לפיה עצם העלאת הנושא הייתה מעוררת מתקפה נוספת על צה"ל ועל ממשלת שיראל, גישה זו הינה מוטעית. "לטעמי נזק גדול יותר כבר לא יכול היה להיגרם".