דו קיום. סוסיא
דו קיום. סוסיאפלאש 90

זה קורה כבר כמה שבתות, בעוד רובנו יושבים סביב שולחן השבת מתכנסת קבוצת אנשי שמאל סביב הישוב סוסיא שבדרום הר חברון לפעולות פרובוקציה והתססה של ערביי האזור. ביומן ערוץ 7 שוחחנו על התופעה עם אבידן אופיר, מנהל חווה בישוב סוסיא ומי שמלווה את המאבקים המשפטיים על הקרקעות של הישוב.

בראשית דבריו מספר אופיר כי דווקא בשבת האחרונה לא הגיעו אנשי השמאל והכפריים, אולי בשל מזג האוויר הגשום, אך בחודשים האחרונים התופעה הפכה כמעט לנוהל קבוע. "בסביבות שעות הבוקר, ולפעמים בימי שישי, מגיעים 15 או עשרים מאנשי הארגון תעיו"ש, לפעמים מגיע אוטובוס שלם ופועלים יחד עם הפלשתינים נגדנו", הוא מספר.

בין פעולות אלה דואגים הפעילים לריקון בורות המים שמהם משקים אנשי סוסיא את עדרי הצאן. "יש לנו שטח של 8,000 דונם שבו אנחנו לוקחים את הצאן למרעה. אין אפשרות למשוך צינורות עד לשם ולכן אנחנו משקים אותם מבורות מים שנחפרו על ידי אבותינו הקדמונים ועברו שיפוץ על ידנו. מגיעים אותם פעילי שמאל ומרוקנים את הבורות. לא מדובר בהשקיה של צאן אלא בריקון מתוכנן של הבורות כדי לפגוע בנו. הם מגיעים עם מיכלית, שואבים את המים ומרוקנים את הבור עד הטיפה האחרונה. היה כאן מח"ט הגזרה עם כוחות מתוגברים ואמר לנו שאין מה לעשות וזה החוק. מותר להם לשאוב כמה שהם רוצים. אמרנו שאנחנו מוכנים לפשרה של חצי חצי, שישתו אבל שישאירו גם לנו, אבל הם לא מוכנים".

מסתבר שבפשרות יש לאנשי סוסיא היסטוריה עתיקת יומין שנגדעת דווקא על ידי אנשי השמאל. מספר אופיר: "היו לנו דיבור והסכמים עם הערבים. היה דו קיום ודו שיח, אבל מאז שנכנסו אנשי השמאל הכל השתנה. לפני כשבועיים שאלתי ערבי אחד איפה הם היו כל השנים אם הם טוענים שאלו אדמות שלהם. הזכרתי לו שהוא הרי הכיר את יאיר הר סיני הי"ד שבחווה שלו אני מטפל. הוא אמר לי ש'בא עורך דין, אמר לנו לבוא אז באנו...' ".

לבד מריקון בורות המים פועלים אנשי השמאל לעידוד הכפריים לעתור לבית המשפט נגד תושבי סוסיא בדרישת האדמות שסביב הישוב. "הם טוענים שעבדו בעבר את האדמה הזו אבל תצלומי אוויר מלפני שלושים שנה וארבעים שנה מראים שהיה שם צחיח יותר ממדבר", אומר אופיר שכאמור מלווה את ההתמודדות המשפטית מול ארגוני השמאל והכפריים.

באשר לסוגיה המשפטית הוא אומר: "אנחנו נמצאים תחת מתקפה משפטית לא פשוטה, בג"ץ לטובתם וכשהערבים כאן רואים שידם על העליונה אין סיבה שיוותרו. היום הם כבר לא רוצים לשבת איתנו".

ומה ניתן לעשות כיום? אופיר מספר על מגעים עם בכירי הצבא שמבינים יותר ויותר את מטרותיהם האמיתיות של ארגוני השמאל והאנרכיסטים ליצירת פרובוקציות ולא להשכנת שלום, ו"ככל שמבינים יותר פחות מאשרים להם לחגוג כמו בעבר".