הבית הלבן
הבית הלבןצילום: פלאש 90

הבחירות לקונגרס האמריקאי מתקיימות היום והנשיא האמריקאי אובמה קורא סקרים מדאיגים מבחינתו. שנתיים אחרי כניסתו המטאורית לבית הלבן מלמדים הסקרים על הפסד של מקומות רבים בקונגרס, מה שעשוי להגיע עד לכדי תבוסה של ממש.

עם זאת רבים מציצים אחורה אל ההיסטוריה האמריקאית ומגלים כי לא מעט נשיאים נחלו הפסדים בבחירות אמצע הקדנציה, ולמרות זאת, ואולי דווקא בשל אותם הפסדים, התאוששו וזכו בבחירות שלאחר מכן לקדנציה נוספת.

בכירי הממשל האמריקאי יוצאים ביממות האחרונות אל תומכיהם וקוראים להם להגיע אל הקלפיות. הניסיונות להעיר את תרדמת הבוחרים מתבססת על סקרי דעת קהל המעידים על אדישות הציבור האמריקאי, אדישות שנובעת מאכזבה מהתנהלות הנשיא אובמה לאחר שלא עלה בידו לקיים לא מעט הבטחות שפיזר טרם כניסתו לבית הלבן. "אם תבואו להצביע ננצח, אם לא תגיעו הם ינצחו", ניסח זאת בפשטות סגן הנשיא ג'ו ביידן בעצרת בחירות.

הרפובליקנים יצטרכו להשיג עוד 39 מקומות בקונגרס כדי להביא את האכזבה ברחוב האמריקאי לידי ביטוי פוליטי ולבצע את המהפך. כיום יש לרפובליקנים 178 חברים לעומת 255 דמוקרטים. כאמור ההערכות הן שיעלה בידי הרפובליקנים, שאת הקמפיין שלהם מובילה הסנאטורית שרה פיילין, להשיג יותר מאותם 39 מקומות על חשבון הדמוקרטים.