בנות השירות הלאומי בפעילות
בנות השירות הלאומי בפעילותאתר אגודת "בת עמי"

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק הקובעת כי נערות שמצהירות כי הן דתיות לצורך קבלת פטור משירות צבאי תידרשנה להציג אישור רשמי כי למדו לפחות שנתיים במוסד חינוכי דתי.

הרבנית מלכה פיוטרקובסקי, מיצרה על כך שיש חוק גיוס לבנות ולא חוק שרות לאומי, "אני חושבת שזה עצוב שיש חוג גיוס לבנות, לעניות דעתי צריך חוק שרות לאומי ואם גורם בצבא זקוק לבת מסוימת נניח לחיל המודיעין בגלל שהיא יודעת פרסית שיגיש לנו בקשה וזה כמובן בתנאי שיאפשרו לה לשמור על מצות הדת. אני חושבת שזו זכות גדולה לעשות שרות לאומי, מה עוד שגם ככה יש אבטלה סמויה בצבא, אז עדיף שיתרמו ולא יתבטלו".

לדבריה יש בנות רבות, שמאז ההתנתקות הפסיקו לעשות צבא, "הבנות מרגישות שהם ממילא לא בתפקידי לחימה אז מדוע להתגייס לצבא שמתעסק בדברים פוליטיים, זו אגב אמירה שהצבא צריך להתמודד איתה, כי הצבא אמור להיות צבא העם".

היא סבורה שהבת בצבא מתמודדת עם מציאות לא פשוטה כלל ועיקר, "הבעיה היא בעיקר של האווירה, ושל התרבות, אבל יש בנות חזקות שעומדות בזה, ואדרבה ההתמודדות עושה להם טוב. ויש גם כאלה שעדיף שיעשו צבא מול מחשב ולא באינטראקציה עם אנשים. האידיאל צריך להיות שכל אחת תתרום מעצמה ותיתן את המקסימום".

לדעתה כל בת צריכה להחליט על עצמה, "כל אחת צריכה לבדוק את יכולותיה, מה החולשות שלה ומה היתרונות, ובהתאם לכך להגיע למסקנה איפה היא משרתת, בכל מקרה כולן צריכות לשרת שנתיים ימים, ואם בת החליטה ללכת לצבא צריך למצות את כל התנאים שמגיעים לה".

היא לא מוצאת לנכון לתת יעוץ גורף לכלל הבנות, האם להתגייס לצבא או לשרות לאומי, "כדאי להתייעץ, אבל כל בית ספר ואולפנא יש להם את ההמלצות שלהם, יש אמנם רק מוסדות מעטים שמעודדים שרות צבאי, אבל כל אחת ומה שמתאים לה, יש בנות שצבא יגרום להם להתפתח ויש כאלה שזה יגרום לנסיגה. מבחינתי אין סיבה שבנות חילוניות לא יוכלו לבחור גם הן בשרות לאומי, חבל שיש חוק גיוס בנות ולא חוק שרות לאומי, אני לא דואגת שלא יהיו מספיק חיילות כי יש תמיד עודף, אבל אני כן רוצה שבת חילונית תוכל הגיע לשרות לאומי אם היא רוצה ולזה גם בלי לשקר ולרמות שהיא דתייה".