אשכנזי: כתבי האישום מעידים על שמירת ערכים

הרמטכ"ל נותן גיבוי מלא לפצ"ר באיגרת ששלח למפקדי צה"ל: "מחובתו המוסרית של צה"ל לבדוק כל טענה להתנהלות שלא כדין מצד אנשינו"

חגי הוברמן , כ"ו בחשון תשע"א

נדע לעצור. אשכנזי
נדע לעצור. אשכנזי
פלאש 90

"מחובתו המוסרית של צה"ל לבדוק כל טענה להתנהלות שלא כדין מצד אנשינו, וכך גם נעשה ביחס למאות התלונות שהתקבלו במהלך מבצע 'עופרת יצוקה'"

כך כתב הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, באיגרת למפקדי הצבא בנושא "ערכים ומוסר לחימה", על רקע ההתנכלות לפרקליט הצבאי הראשי, תת אלוף אביחי מנדלבליט, בדמות הפצת כרוזים וריסוס כתובת נאצה בשכונת מגוריו.

אשכנזי הוסיף כי כתבי האישום שהוגשו נגד לוחמים בעקבות "עופרת יצוקה" "אינם מלמדים על היעדר גיבוי ללוחמים. ההיפך הוא הנכון - יש בהם כדי להעיד על יכולתנו לאכוף את החוק ולשמור על ערכינו".

עוד כתב הרמטכ"ל למפקדי הצבא כי "המקרים הבודדים בהם הוגשו כתבי אישום נגד חיילים אינם מעידים על עודף 'משפטיזציה' בצבא".

אשכנזי מציין כי "ככלל, דרך הפעולה הנכונה והראויה היא מיצוי הדין במסגרת הליך פיקודי, לאור התחקירים המבצעיים הנערכים ביחידות - במקרים בהם כה פעלו המפקדים כך אכן נעשה. הפרקליטות הצבאית נכנסה לחקירת אירועים רק לאחר גמר התחקירים, או כאשר ההליכים הפנים-יחידתיים לא התבצעו.

"כמי שמכיר את לוחמי צה"ל, את הערכים המנחים אותם ואת מוסריותם, לא הופתעתי לגלות כי רובן המוחלט של הטענות שנבדקו ונבחנו הן בתחקירי המפקדים ובחלק מהמקרים גם על-ידי הפרקליטות הצבאית, נמצאו בלתי מבוססות. צה"ל הקפיד בלחימתו ויקפיד גם בעתיד, לפעול לפי חוקי המדינה ולאור ערכי חיי האדם וטוהר הנשק, גם לנוכח אויב שבז לכל חוק ולכל נורמה מוסרית ומשתמש באוכלוסייה אזרחית כבחומת מגן.

"עם זאת, איננו פטורים מהצורך לטפל בצורה תקיפה וברורה באותם מקרים חריגים, בהם הופרו פקודות הצבא ומוסר הלחימה של צה"ל - זו אינה רק חובתנו אלא אינטרס מן המעלה הראשונה לכל לוחם ומפקד בצה"ל. אם נעניק חסינות מלאה ואוטומטית לכל מעשה ולכל התנהגות, רק בשל העובדה שהתרחשו בעת קרב, לא נעמוד בציפיות שלנו מעצמנו ולא נשמור על הערכים שהובילו אותנו לאורך דורות של לחימה במאבקנו הצודק.

"בשלושה מקרים (גניבה ושימוש בכרטיס אשראי, הסתייעות בילד בן 9 לפתיחת תיקים חשודים וטענות לכאורה לירי מכוון על אזרחית), החליט הפרקליט הצבאי הראשי להורות על הגשת כתבי אישום, בשל חריגות חמורות שמצא בהתנהגות החיילים.

"מקרים בודדים אלו אינם מלמדים על העדר גיבוי ללוחמים או על עודף "משפטיזציה" בצבא. ההיפך הוא הנכון - יש בהם כדי להעיד על חוסנו המוסרי של צה"ל, ועל יכולתנו, בניגוד לטענת גורמים שונים בארץ ובעולם, לאכוף את החוק ולשמור על ערכינו בכל עת ובכל מצב.

"האתגרים והמשימות העומדים לפתחנו קשים ומורכבים. הניצחון בלחימה יושג רק אם נשכיל לשמור מכל משמר על רוח צה"ל ועל המוסריות העומדת בבסיס פעולותינו ועל כך בכוונתי לשמור מכל משמר" - מסיים אשכנזי.