גזענות אנטי יהודית בכפר נוצרי?

יהודי שרכש בית בכפר נוצרי נתקל בחומת אלימות מצד השכנים: "אם תישן כאן, לא בטוח שתתעורר", נאמר לו. גזענות אנטי-יהודית בישראל?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"א

גזענות אנטי יהודית בכפר נוצרי?-ערוץ 7
נעצרו. שפרעם
פלאש 90

כוכב סגל הלוי, יהודי שרכש בית במחיר מוזל בכפר מוסלמי נוצרי, נתקל בסירוב אלים לכך שיעז לישון בבית ולו לילה אחד. עשרה גברתנים איימו עליו שאם יישן בבית לא בטוח שיתעורר בו... ביומן ערוץ 7 שמענו את סיפורו.

"זה היה בסוף ספטמבר. רכשתי דירה כחוק ממוכר ערבי נוצרי בכפר עבלין שליד שפרעם. הוא מכר את הבית בעקבות חובות לבנק. זה היה מחיר זול יחסית ולכן רכשתי את הבית. הכנסתי למקום חפצים וקיבלתי את המפתח", מספר סגל הלוי ומוסיף כי "לפני שהגעתי שוחחתי עם השכנים ושאלתי אותם אם יש להם התנגדות שאגיע לגור במקום. אמרו לי שאין שום בעיה ו'אהלן וסהלן'. אם אתה לא עושה בעיות אין שום בעיה שתגור כאן".

"לא באתי מתוך גישה גזענית או פרובוקטיבית, אלא מתוך תפיסה של עם חופשי בארצנו", מדגיש סגל הלוי.

אבל מסתבר שהתקווה שלו להיות חופשי בארצו התבררה כטעות. "ביום הראשון שלי במקום. חזרתי בשעת ערב מאוחרת, נכנסתי לבית. הגיעו שני שכנים, אחד מלמעלה ואחד ממול, אחד השוטר הטוב ואחד השוטר הרע... אמר לי השכן מלמעלה שאני לא יכול לגור כאן כי יש צו פינוי מהבנק. אמרתי לו שאין לי שום בעיה עם הבנק והנושא סודר כבר, ואז הגיע השכן ממול ואמר לי בצורה תקיפה 'אתה לא תגור פה'. הבאתי למקום את המוכר שיסביר לו, אבל שום דבר לא עזר והתפתח בלאגן. אותו שכן הביא איתו תשעה או עשרה אנשים שאמרו לי 'פה לא תהיה. לא תגור כאן' ".

סגל הלוי מדגיש כי מדובר באותו שכן שאך לפני ימים אחדים ישב איתו לכוס קפה בשיחה ידידותית לקראת כניסתו לבית. "כנראה הוא קיבל מסר מהשכנים שלא יאפשרו לי לגור כאן... ניסיתי להבין מה עשיתי, אבל הוא רק אמר 'אני חוסם אותך' ונתן לי מכה בראש".

המהומה בבית גברה כאשר גם בת זוגו של המוכר קיבלה גם היא איום בהנפת אגרוף והחלו איומים בנוסח 'נשרוף לך את הבית' ו'נשרוף לך את הרכב'.

"בשלב הזה אמרתי להם שאני לא רוצה כאן שפיכות דמים ואני יוצא. הוצאתי את הציוד היקר מהבית ורק כך הצלחתי לצאת. השכן שאיים התגאה בכך שאבא שלו יושב בכלא אחרי שירה לשכן בראש כי הוא לא שמע להוראות שלו, והוא עצמו לא חושש לשבת בכלא בגללי...".

ומה כעת? סגל הלוי מבטיח מאבק. "אני מתכוון להמשיך ולהיאבק על זכותי הדמוקרטית. הגשתי תלונה למשטרה, אבל שום דבר לא קורה. עבר כבר חודש והמשטרה לא עושה כלום. האיש עדיין חופשי. המשטרה אמרו לי שזכותי לגור שם ואם תהיה בעיה שאודיע להם, אבל אף אחד לא יכול להבטיח לי שהכול יהיה בסדר".

ולפי שעה, גם אם יעלה בידו להיכנס לבית, איש לא יוכל להיות ערב לכך שהוא יוכל להתעורר בבית ולא רק לישון בו...