מעדיף את השליטה אצלו. דיסקין.
מעדיף את השליטה אצלו. דיסקין. פלאש 90

בחודשים האחרונים יחליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מי ירש את יובל דיסקין וישמש כראש השב"כ הבא של מדינת ישראל.

לערוץ 7 נודע כי ראש השירות מונע במכוון פגישות של ראשי אגפים עם ראש הממשלה - עובדה שהעכירה את מערכת היחסים בתוך שירות הביטחון הכללי.

בשרות דאגה וזעם על רקע כוונתו של דיסקין להמליץ על מינויו של י"א, שמונה בחודשים האחרונים לסגנו ושימש בעבר ראש האגף היהודי בשרות הביטחון הכללי. בשב"כ שוררת אווירה קשה ואף חלק מבכירי השירות "הרימו גבה" נוכח מינויו של י"א כמספר 2 וכמועמד להחליף את ראש השירות. י"א היה אמור לפרוש מהשירות לאחר מילוי תפקידו כראש אגף בשירות.

י"א הוא האיש שהיה אחראי לפגיעה במרקם היחסים בין הציבור היהודי ביו"ש, ישיבות הסדר והציבור הדתי לאומי לבין שרות הביטחון הכללי. מרקם היחסים והאימון הרב שאפיינו את שני הצדדים באו לידי ביטוי בגיוסם ובהתנדבותם של רבנים ובני הציבור הדתי לאומי לשרת במערך המודיעין והביטחון של מדינת ישראל.

נודע כי התנהלותם בשנה החולפת של ראש האגף י"א וראש החטיבה א"א גרמה לזעם רב ואכזבה ציבורית קשה נוכח המגמות הפוליטיות שבאו לידי ביטוי בהתנהלותם מול הציבור הדתי לאומי בשנה החולפת.

יצויין כי בין כשלונותיו של י"א: הובלתו באזיקים של ראש ישיבת עוד יוסף חי, הרב יצחק שפירא, חקירת רבנים וראשי ישיבות בציבור הדתי בעקבות פרסום מאמרים תורניים, חקירתו הלא מוסרית תוך פגיעה ברגשותיו של איש הימין חיים פרלמן, "הם היו הבסיס לפעילותו הנכשלת של האגף היהודי בשרות הביטחון הכללי", מסר גורם לערוץ 7.

לדעת אישי ציבור ורבנים, אסור לראש הממשלה לחזור על תקדים כרמי גילון לפיו ימונה ראש שב"כ אשר בסיס תפיסתו הביטחונית היא מלחמתו ומאבקו נגד יהודים. יש חשש כבד בקרב מביני דבר גם בתוך שירות הביטחון הכללי שמינוי של אדם לא מתאים יגרום לנזקים בתפיסה המבצעית של השב"כ. "שרות הביטחון הכללי אמור להגן על אזרחים יהודים במקומות רגישים ולא להילחם נגדם", מסרו הגורמים שאיתם שוחח לאחרונה ערוץ 7.

ח"כ לשעבר, הרב חיים דרוקמן, אשר היה בעבר שנים רבות, חבר וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ביקש להיפגש עם ראש הממשלה בפגישה חשאית - לא מתוקשרת כדי לדון עימו בהליך של מינוי ראש שרות ביטחון כללי במדינת ישראל. ראש הממשלה הפנה את הרב חיים דרוקמן למזכירו הצבאי אך זה אמר לרב כי הוא אינו מטפל בנושאים הקשורים לשירות הביטחון הכללי ולפיכך לא ראה טעם בפגישה בנושא זה.

בחודשים האחרונים צוטט ראש השב"כ כמי שאמר על אחד המועמדים "על גופתי - חובש כיפה לא ימונה לראש השירות" - ציטוט שהוכחש בתוקף ע"י ראש השירות אך עדיין יש המתעקשים ששמעו את הדברים במפורש.

ציטוט זה עורר אף הוא עורר את זעמם של ראשי הציבור הדתי לאומי אשר חששו למינוי פוליטי לראשות שירות הביטחון הכללי. הרבנים אשר שוחחו עם ערוץ 7 מקווים כי ראש הממשלה ישכיל בעת הזאת להתערב ולגונן על האינטרסים הכלל ציבוריים הן של הציבור הימני והן של הצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל, ויבלום את הפגיעה הקשה שנגרמה בשנה האחרונה למערך היחסים בין הציבור הדתי לשירות הביטחון הכללי.

משרות הביטחון הכללי נמסר "בשב"כ דוחים בתוקף את הטענות והציטוטים המובאים בכתבה וטוענים כי הדברים משוללים כל יסוד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו