למרות ההקפאה: שישה יישובים חדשים בנגב

יו"ר תנועת אור, רוני פלמר, סבור שיישוב הנגב אינו פחות חשוב מההתיישבות ביו"ש, לדבריו עד כה נקלטו אלפי זוגות מתוכם 70% חילונים.

בני טוקר , י"ח בכסלו תשע"א

התיישבות בנגב. אילוסטרציה
התיישבות בנגב. אילוסטרציה
פלאש 90

תנועת אור, תנועת התיישבות בנגב ובגליל, זכתה לפני מספר ימים בפרס ראש הממשלה ליזמות וחדשנות.

רוני פלמר מייסד ויו"ר התנועה, חתום על הקמתם של שבעה יישובים בנגב ובגליל , פיתח כלים חדשניים לאיתור וגיבוש גרעיני משפחות לחיזוק היישובים הקיימים בפריפריה.

בראיון לערוץ 7, הוא מסביר את סוד ההצלחה, "הגישה שלנו לעשות הכל בצנעה, מבחינת כל שמעשיו קודמים לחכמתו, חכמתו מתקיימת, העדפנו שמונה שנים להשקיע בעשייה בשטח בלי הרבה פרסום, הברכה שרויה בדבר הסמוי מן העין".

לדבריו הם הצליחו לרשום הצלחות רבות, "הצלחנו ביישובים רבים לשנות את המגמה מהגירה שלילה להגירה חיובית, ואני שמח יש ברכה בדבר הסמוי מן העין".

פלמר, מקווה שבשנים הקרובות יצטרפו, עוד שש מאות אלף איש לנגב ולגליל, "הקמנו מרכז מידע גדול שמשרת עשרים ושבעה אלף משפחות מתוכם כבר עברו ליישובים שונים ארבעת אלפים משפחות, הקמנו שישה יישובים בדרום ואחד בצפון, מבחינתנו זו הציונות האמיתית".

לדבריו היישובים שהוקמו שונים מהטרנד של היישובים ביהודה ושומרון, "הקמנו את צוקים בערבה, באר מלכה, מרחב עם, גבעות בר, סנסנה, חרוב, רתמים, מצפה אילן בצפון ועוד, אנחנו מנסים להתגבר על אתגרים רבים, כי קהל היעד שלנו הוא החברה הישראלית ולאו דווקא דתיים, שבעים אחוז הם חילונים, אנשים שחשוב להם מאוד הנושא של התעסוקה ומזג האויר, לא כולם מדברים ציונות, אבל הציונות היא משהו פנימי שמניע אותם. בשנים הראשונות היינו עושים חוגי בית, אבל עם השנים הפכנו ליותר מוכרים והיום יש לנו גם שיתוף פעולה מלא עם הממשלה בכלל והמשרד לפיתוח הנגב והגליל בפרט, ביריד ההתיישבות האחרון שקיימנו בתל אביב השתתפו חמישה עשר אלף איש מתוכם יותר מאלפיים החלו בתהליכי קליטה שונים".

פלמר מציין שכיום הם תנועת ההתיישבות הכמעט יחידה שפועלת בנגב ובגליל, "יש כמובן גם את התנועה הקיבוצית והמושבים, אבל התנועה שלנו היא תנועת פלטפורמה, לכולם, קיבוצניקים, דתיים, חילונים, ואנחנו פועלים בלמעלה מארבעים יישובים ועושים הכל כדי לעורר גם את התנועות הוותיקות שדי נעלמו מהשטח".

ויש לפלמר גם מסר לציבור המתנחלים, "אני רוצה לחזק את ידיהם, אנחנו נמצאים באותה מערכה, גם  בנגב ובגליל יש הקפאות שונות, אולי לא בגלל הוראות של הממשל בוושינגטון, אבל גם פה יש כל מיני מציבי מכשולים, המצב פה לא מושלם ואנחנו מרגישים שכולנו נמצאים באותה מערכה ועובדים למען אותם אתגרים, בעיני זו סוג של ערבות הדדית".