סגן השר ליצמן מתחסן
סגן השר ליצמן מתחסןפלאש 90

הוועדה לזכויות הילד של הכנסת דנה היום בשיעורם הנמוך של המתחסנים נגד שפעת, כאשר למעלה מ-90 אחוז מאוכלוסיית הילדים אינה מתחסנת. הוועדה דנה בנושא בעקבות בקשתו של ח"כ הרב אורי מקלב (יהדות התורה), לאחר שנשיאות הכנסת אישרה את הנושא כראוי ל'דיון מהיר'.

לפני כשלושה שבועות הזהיר משרד הבריאות מתחלואה, מסיבוכי המחלה ואף ממקרי תמותה עקב ירידה חדה בשיעור המתחסנים בקרב כלל האוכלוסייה בכלל ובקרב קבוצות הסיכון בפרט בהן ילדים מתחת לגיל 5.

"במשרד הבריאות ובקופות החולים אומרים כי לחיסונים אין כל סיכון או תופעות לוואי והם רק מונעים הסתבכויות", אמר בדיון ח"כ הרב מקלב. "הציבור לא מודע לזה והוא חסר אמון כלפי המערכת. אין הטמעה מספקת בציבור למצב ולכן מרבית הילדים אינם מחוסנים". לדברי מומחי משרד הבריאות, עשרות סיבוכים ואפילו מקרי מוות יכלו להימנע אם הילדים היו מחוסנים.

לדברי ח"כ הרב אורי מקלב, "איני אומר להורים כיצד לנהוג והאם לחסן את ילדיהם, אבל מסתבר שגם הורים המעוניינים לחסן את ילדיהם אינם מודעים לקלות הרבה בה ניתן החיסון ועל השפעותיו, ועל כן על משרד הבריאות לבדוק היטב מדוע אין מודעות מספקת בציבור לחיסונים ולמצוא פעילות יצירתית, מחקרית ופסיכולוגית, כדי לעודד את מי שמעוניין בכך להתחסן".

כך או כך, ח"כ הרב מקלב הדהים כאשר ציין כי מרבית עובדי מערכת הבריאות הציבורית אינם מחוסנים נגד שפעת, למרות ההנחיות המחייבות זאת. "אם הם לא יעניקו דוגמה אישית, כל פעילות הסברה לא תשפיע".