אובמה ואנשיו
אובמה ואנשיוהבית הלבן

מנהיגי העולם בכוננות ספיגה מאז החל שטף פרסום המסמכים החסויים באתר 'ויקיליק' ובעקבותיו בעיתונות העולמית כולה. מפרופ' איתן גלבוע, מומחה לארה"ב ויועץ בעבר במשרדי רה"מ, הביטחון והחוץ, ביקשנו לשמוע את חוות דעתו על הצפוי להתרחש כעת בזירה הדיפלומטית הבינלאומית ועד כמה עשויות להיות הלכות מהאירועים הללו למדיניות הישראלית.

"הפרסומים מחלישים את ארצות הברית וארצות הברית חלשה היא לא דבר טוב לישראל", קובע פרופ' גלבוע ומוסיף חשש שדימוי של ארצות הברית בעולם כמדינה מותקפת שבראשה עומד נשיא חלש, שהיה חלק עוד קודם לכן, עלול לגרור המשך מתקפות עליה.

את עצם חשיפת המסמכים מגדיר פרופ' גלבוע כ"מחדל חמור" של הממשל האמריקאי, מחדל שעליו צפויה שצמרת הממשל לשלם בזירה הבינלאומית כבר כעת. זאת בהנחה שמעתה כל דיפלומט או איש מודיעין בעולם שייצור קשר עם מקביליו בארה"ב יידע שעליו לחשוש מפרסום הדברים שהוא חושף, חשש שעד כה לא היה קיים. "יש עקרונות משחק ידועים. דברים שנאמרים ונשלחים במעטה סודיות אמורים להישמר כך".

באשר לתוכן המסמכים סבור גלבוע כי עד כה לא נחשף מידע מסעיר וחמור במיוחד, "אבל יתכן שיפורסם במהלך השבוע. הם הרי אמרו שיחשפו את המסמכים במשך כל יום בשבוע הזה".

"עד עכשיו אין חדש. הרבו ידוע, אבל בכל זאת, כאשר הדברים מופיעים כשהן כתובים שחור על גבי לבן זה מביך. הרי ידענו שערב הסעודית ומדינות נוספות חוששות מאיראן, אבל כשהדברים כתובים שהיה לחץ מצידן לתקוף את איראן זה מביך".

כעת, לטעמו של גלבוע, "הממשל צריך לתפוס את האחראי להדלפות ולהעניש אותו באופן מרתיע, לסתום פרצות ביטחוניות ולעבוד טוב יותר מבחינת יחסי החוץ.

ובאשר להתמודדות העתידית של אובמה עם הנתונים שנחשפו סבור גלבוע כי התמודדות זו צריכה להתמקד בשינוי היחס למדינות עוינות. "אובמה נהג עד כה ביד רכה יחסית לאויבים וצריך לבדוק את האסטרטגיה ולתמוך יותר במדינות בנות ברית. הפיוס עם העולם הערבי נכשל. כעת אובמה צריך לשנות מדיניות ולהציג תכנית פעולה כך שיוכל להתמודד עם שתי בעיות שעדיין לא מצא להן פתרון: הטרור האיסלאמי הפונדמנטליסטי ותפוצת הנשק הגרעיני במדינות כמו איראן וצפון קוריאה".