הכוחות האמריקאים באפגניסטן יקבלו בזמן הקרוב את "נשק העתיד" – מטולי רימונים שיורים רימונים חכמים הנשלטים מרחוק.

מדובר על מטול  XM25 שהוזכר לא פעם כמחליף המטולים שקיימים היום ברשות כוחות הביטחון וביטחון פנים של ישראל M203 והפדראל הוותיק.

ה"תחמושת" החכמה יכולה להתפוצץ לאחר מרחק מסוים ולפגוע במטרה גם כאשר היריב מסתתר מאחורי קיר או בתוך מבנה.

המרחק הרציני של ירי מדויק שהינו מגיע ל-700 מטרים יהפוך ככל הנראה לכלי מועדף בלחימה גם בשטח הפתוח וגם בלוחמה זעירה.

XM25, השוקל 5,4 קילוגרמים, פותח במשך שבע שנים בידי חברת Alliant Techsystems ויימכר לצבא האמריקאי תמורת 35 אלף דולרים ליחידה.

כוונת המטול כוללות מד מרחק בלייזר ואף מחשב בליסטי, שימדוד את המרחק המדויק למטרה. בתוך התרמיל ה"חכם" כלול שבב שמפעיל את המטען לאחר מרחק מסוים, ובכך לפוצץ רימון מעל או ליד המטרה, בכך להמם אותה (שיטה לשיתוק צלפי יריב ללא התערבות חיל האויר).

סגן אלוף קריסטופר לנר, ראש הפרויקט מסביר לרשת FOX  "הנשק החדש משנה את המערכה של חיילי הרגלים. עד סוף השנה הבאה יסופקו 12,500 מטולים, וזה יספיק לצייד את כל הכוחות המיוחדים באפגניסטאן. הלוחם צריך רק לציין מרחק בתוספת מטר למטרה והרימון כבר יעשה את העבודה. הוא פשוט יתפוצץ מטר אחד ליד המטרה ויוריד כל מטרה".

דאגלס קאמיליו, ראש צוות ניסוי של הצבא האמריקאי מוסיף "זו טכנולוגיה ראשונית אבל עיקרית בשדה מערכה. הצלחנו אפילו ליירט טילי נ"מ באמצעות XM25. תחשבו לבד – טיל נ"מ עולה 70 אלף דולרים, רימון אחד שלנו עולה 25 דולרים בלבד. פעם לאויב בקרב היו שלוש ברירות – להסתתר, לסגת או למות. היום לאויב נותרו שתי ברירות בלבד ולהסתתר מבחינתנו זו לא אופציה".

אם הכלי נשק החדש ייקלט בהצלחה בארה"ב אולי ממש בקרוב נראה אותו מיירט קסאמים בישראל...