מנהיג לוב קדאפי
מנהיג לוב קדאפי פלאש 90

לוב הגישה השבוע לעצרת הכללית של האו"ם (29 בנובמבר 2010) הצעה החלטה חדשה התומכת בהקמתה של מדינה דמוקרטית אחת לפלסטינים וליהודים בפלסטין במקום פתרון של שתי מדינות.

הצעת ההחלטה מדברת על מחויבות של הקהילה הבינלאומית ליישומו של "פתרון צודק, קבוע וכולל לסכסוך בפלסטין המבוסס על פתרון של הקמת מדינה אחת בפלסטין... ואשר תהיה מפורזת ותחיה בשלום עם שכניה". כמו כן, מדגישה הצעת ההחלטה את זכותם של הפליטים הפלסטינים לשוב לבתיהם ולאדמתם בשטח מדינת ישראל דהיום. בעבר העלה נשיא לוב, מועמר קד'אפי, את הצעתו להקים מדינה אחת בפלסטין תחת השם "ישראטין".

בתוך כך, בתקשורת הערבית נמסר, כי תושבים רבים ברצועת עזה בעיקר בקרב הדור הצעיר, מנסים להשיג אזרחות מצרית, על מנת לזכות ביתרונותיה במעבר למדינות אחרות ובעלות לימודים נמוכה באוניברסיטאות במצרים.

מוחמד נחאל, תושב רפיח בן 68, שהשיג אזרחות מצרית לפני 22 שנה אומר בראיון, כי "אנחנו במקור ממצרים ויש לנו שורשים מצריים מזה זמן רב. יש לנו אדמות חקלאיות רבות במצרים וכאשר הגענו לאזה רכשו אדמות ובתים והשגנו אזרחות כפולה מצרית ופלסטינית, וכך גם ילדינו". לדבריו, כיום קיים קושי גדול יותר מבעבר לקבל אזרחות מצרית בגלל הקשיים שעורמים השלטונות.

תושבים פלסטינים מספרים, כי גם נישואין לנשים מצריות אינם מסייעים לקבלת האזרחות, והחתן מקבל לכל היותר אישור שהייה במצרים למשך חמש שנים. דר' עיסאם עודוואן, מומחה לעניני פליטים אומר, כי מצבם של הפלסטינים בירדן הינו הטוב ביותר מכל מדינות ערב, שכן הם קיבלו אזרחות ירדנית. בכל מקרה, הוא הדגיש, כי קבלת אזרחות של מדינה זרה אינה משפיעה כהוא זה על הדבקות של הפלסטינים בזכות השיבה, כפי שבא הדבר לידי ביטוי בפעילות של פלסטינים החיים בחו"ל בעניין זה.