למה לחיל האוויר הטוב באזור אין כלי תעופה המסוגלים לכבות את השריפות? אנחנו סומכים על מטוסים קטנטנים בני מעל 25 שנים?הכבאי של חיל האווירעד שנת 2000 גם את השריפות הגדולות ביותר בישראל כיבו מסוקי התובלה הגדולים מסוקי היסעור C47  של סיקורסקי שכל כך זכורים לנו בכיבוי שריפות בכל הארץ עד שנת 2000. בשנת 2000 הורה מפקד חיל האוויר לשלול מבצעי כיבוי בידי חיל האוויר הישראלי לאחר שהתגלו סדקים בממסרי המסוק אחרי הובלת מים, זו ההודעה כפי שפורסמה בביטאון חיל האוויר. המומחים היו סבורים שאחת הסיבות הנוספות שהשפיעו על החלטה זו, היה חוסר תקצוב למבצעי כיבוי, וחוסר הרצון להשתמש בתקציב הקיים למניעת שריפות. בואו נכיר עם מה נותרנו, ומה קיבלנו כסיוע ממספר מדינות.הטרקטור האווירי של ישראלמדינת ישראל משנת 2000 ועד היום שרדה באמצעות מטוסי כיבוי מדגם Air Tractor M402 משנת ייצור 1980 בעלי 680 כוחות סוס ומנועי Pratt & Whitney РТ6А המסוגל לשאת עד 1900 ליטרים של חומר כיבוי.היוונים של חנוכה 2010הראשונים להגיע היו המטוסים מיוון וטורקיה – המטוסים הם מתוצרת Canadair מדגם CL415 שהם מטוסים אמפיביים (בעלי יכולת נחיתה על המים) עם צוות של שני טייסים ויכולת התזה של עד 6150 ליטר של חומרי כיבוי. היתרון של מטוס זה שאינו מצריך הטענה של החומרים בשדה התעופה והם נחתו זה אחר זה בים של עתלית וחזרה לאזור בית אורן ודניה. 

 
הבריטים מקפריסיןבין הראשונים לשלוח סיוע לישראל היו הבריטים ששלחו מסוק כיבוי שהיה מוצב בקפריסין מדגם לינקס ומסוגל לשאת עד חצי טון של מים.
 
מרוסיה באהבה

IL76MT

מאז ליל שבת כולנו ציפינו להגעת המטוס הענק מתוצרת רוסיה. מטוס תובלה ענקי איליושין 76 עם צוות של שבעה טייסים, שבמקור תוכנן להמטיר גשם של קומנדו סובייטי על האויב, הפעם ניחן ביכולות להמטיר חומר כיבוי במשך שבע שניות בלבד, שאחריו נאלץ לסור לבסיס תל נוף לתדלוק והטענה של שעה וחצי לפחות (שדות התעופה באיזור פשוט אינם גדולים מספיק להנחית מטוס ענקי כזה).

למרות חוסר היעילות המטוס הענקי מפיל על איזור כמות כזו של חומר כיבוי שעולה על יכולתם של 40 מטוסים הנמצאים ברשות ישראל. 42 טונות של חומר כיבוי פשוט עושים את העבודה.
 
BE200מטוס זה, בעל היכולת לנחות על המים עם שני טייסים ויכולת להעלות עד 12 טונות של מים כבר השתתף בכיבוי שריפות ביוון לפני שנתיים.
 
MI26מסוק תובלה ענקי שגם הוא צפוי להגיע בשעות הבוקר.
 
הענק הירוק של Evergreenהאחרון להזכיר הוא מטוס שאני רגילים לראות בנתב"ג כמטוס נוסעים רגיל ובטח לא במובן של כיבוסי שריפות. ממשלת ישראל שכרה מטוס של חברת אברגרין, אשר מתמחה בהסבת... מטוסי ג'אמבו בואינג 747 למטוסי כיבוי. הענק של חברת אברגרין צפוי להגיע בשעות הלילה ולחבור למאמצי הכיבוי.