טיל שוגר אתמול משדה השיגור בבייקונור, קזאחסטאן. הטיל, פרוטון אם, נשא 3 לוויני ניווט, אשר היו אמורים להשלים את מערך הלווינים במערכת הניווט גלונאס של רוסיה.

מרגע ההמראה התגלתה סטייה בנתיב הטיסה והטיל פוצץ באופן יזום. חלקיו של הטיל התפזרו מעל מימי האוקיינוס השקט.

מערכת הניווט הגלובאלית היא המערכת המקביל ל Global Positioning System , הלא היא מערכת ה-GPS האמריקאית, והמערכת החדשה אמורה לזהות מיקום ומהירות תנועה של גורמים יבשתיים, ימיים ואוויריים בדיוק של עד מטר אחד. 

לזיהוי הקואורדינאטות (נקודות ציון) והזמן נדרשת קליטה של אותות מארבעה לוויינים לפחות. בעזרת המערכת הרוסית ניתן לזהות את שלוש הקואורדינאטות המציינות את המיקום המדויק וכן את המהירות.

התנעת הפרויקט של גלונאס החל באוקטובר 1982. הלווין הראשון שוגר בידי ברית המועצות עוד באוקטובר 1982. ב-24 בספטמבר המערכת רשמית הוכרה כמבצעית. בפקודת נשיא רוסיה משנת 1999 המערכת הוכרזה כבעלת שימוש כפול, גם צבאי וגם אזרחי.בשנת 2006 בהחלטת ממשלת רוסיה הופעלה מערכת שאמורה לכלול מ-24 לוויינים שאמורים לפעול על שלושה צירים סביב כדור הארץ. ב26 בדצמבר 2007 שלושה לוויני גלונאס שוגרו לחלל בעזרת טיל אימתני פרוטון M – המשאית של החלל.

עד סוף 2007 תיפקדו בחלל 18 לוויינים המיועדים למערכת גלונאס. כאמור היום הטיל המשגר את שלושת הלוויינים שהתרסקו אל תוך האוקיאנוס, כאשר הם קוברים בתוך מי הים מיליארדי דולרים.

ברוסיה אגב, מתקיים דיון ער על חקיקה מתוכננת שתגבה מס נוסף על מכוניות שלא יצוידו במערכת הניווט הרוסית וימשיכו להשתמש בציוד של "היריב המערבי".

לווין גלונאס