דו"ח:
חופש ההפגנה בישראל בסכנה

האגודה לזכויות האזרח מפרסמת הבוקר דו"ח, בו היא קובעת כי בישראל של שנת 2010 חופש ההפגנה נפגע משמעותית, מימין ומשמאל.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ה' בטבת תשע"א

חופש ההפגנה בישראל בסכנה-ערוץ 7
מפגיני נטורי קרתא באשקלון
פלאש 90

האגודה לזכויות האזרח מפרסמת הבוקר דו"ח, בו היא קובעת כי בישראל של שנת 2010 חופש ההפגנה נפגע משמעותית, מימין ומשמאל, וזאת בשורה של דרכים ושיטות.

בדו"ח נטען, כי "הפגיעה בחופש ההפגנה מתרחשת במגוון של צורות: מניעת ההפגנה מראש; פיזור הפגנות חוקיות; שימוש בכוח כלפי המפגינים; ונקיטת צעדים נגד מי שמימשו את זכותם להפגין".

כדוגמה ראשונה להפגנה אותה ניסתה המשטרה למנוע מראש, באמצעות אי מתן אישור, נותנים מחברי הדו"ח את הפגנת פעילי הימין באום אל-פאחם, שהתקיימה לבסוף רק בחסות פסיקת בג"ץ.

דוגמה נוספת, אשר טרם הגיעה לידי הכרעה, היא בקשתם של פעילים חילונים להפגין בעיר בני ברק נגד הכפייה הדתית. בשלב זה ההפגנה עדיין לא התקיימה.

דוגמאות נוספות לתופעה המובאות בדו"ח, הן "ביטול עצרת למען גלעד שליט על-ידי עיריית אור-יהודה, משום ש"העצרת הייתה עתידה לשאת אופי פוליטי, הגובל בהשמצת ראש הממשלה ומדיניותו"; פעילות לזכויות נשים שנאלצו לעתור לבג"ץ כדי לממש את זכותן להפגין במאה שערים; ודרישתה של עיריית ירושלים לפנות את אוהל המחאה שהוקם על-ידי תושבי הכפר סילוואן שבירושלים המזרחית".

את תופעת חסימת המפגינים בדרכם להפגנות מדגימים באגודה לזכויות האזרח בין השאר באמצעות מה שאירע למפגינים החרדים, אשר נחסמו בדרכם להפגנה בבית החולים ברזילי באשקלון.

באגודה מציינים עוד, כי למרות שהחוק נגד הפגנה מול בתיהם הפרטיים של אנשי ציבור לא עבר עדיין בקריאה שניה ושלישית, המשטרה נוהגת על פיו ומונעת הפגנות חוקיות.

כדוגמה מביאים באגודה את האיסור שהטילה משטרת מחוז ש"י על פעילי ימין לקיים הפגנות ביישובים שפקחים של המינהל האזרחי מתגוררים בהם, גם אם ההפגנה לא נערכת מול בתי הפקחים. האיסור הסתמך על הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, ולפיה אין להתיר קיום אספה ליד מגוריו של עובד ציבור, לרבות בתחום היישוב שהוא מתגורר בו.

במקרה אחר החליט מפקד מרחב שרון במשטרה לבטל את האישור שניתן על-ידי משטרת פתח-תקווה להפגנה של פעילי ימין מול ביתו של הפצ"ר האלוף אביחי מנדלבליט. לאחרונה נאלצו פעילי ימין לעתור לבג"ץ כדי להפגין מול בתיהם של השרים אלי ישי ואריאל אטיאס במחאה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות.

באגודה מציינים, כי באוגוסט האחרון פורסם שהיועץ המשפטי לממשלה החליט לבטל את האיסור הגורף על קיום הפגנות ביישובים שבהם מתגוררים אישי ציבור ולאפשר למשטרה שיקול דעת בנושא. יחד עם זאת לא בוטל האיסור הגורף והפסול להפגין מול בתיהם של אישי ציבור, וההנחיה אף אינה מבחינה בין עובדי ציבור לבין נבחרי ציבור.