הכנס העולמי לדיני ממונות

מאות רבנים ודיינים התכנסו אמש בירושלים לכנס השנתי ה-20 של "הליכות עם ישראל" - המרכז העולמי למשפטי התורה בראשות חבר מועצת הרבנות הראשית ורבה של קריית אונו הרה"ג רצון ערוסי שליט"א. בכנס נשאו דברים שרים וחברי כנסת אשר הביעו את כוונתם לפעול על מנת להטמיע את משפט התורה.

בפתח הכינוס אמר הרב ערוסי כי "עלינו לתבוע מהמדינה ומקברניטיה כי תאמץ את משפט התורה. לא רק בעבור אלו שרוצים זאת כבר היום אלא בעבור כל הציבור במדינה שיידע כי יש אלטרנטיבה שיפוטית המבוססת על משפט התורה". הרב ערוסי אמר כי יגיש תכנית חומש אשר תטמיע את משפט התורה במדינה. הרב ערוסי אמר עוד כי יש לחייב את השופטים ללמוד את המשפט העברי ולשלבם בפסיקות בית המשפט העליון וכן שיימסרו חוות דעת מהמשפט העברי גם בחקיקות בכנסת, "יש שופטים שמכירים את כל נושא המשפט מכל העולם אבל את משפט התורה שלנו הם אינם מכירים כלל, על המדינה המתגאה בהיותה דמוקרטית ויהודית, לאמץ בצורה רשמית את המשפט העברי ולאפשר הקמת בתי דין ממוניים". הרב ערוסי קרא לשרים ולחברי הכנסת להצהיר רשמית כי הטמעת משפט התורה במדינה הוא יעד לאומי.

הרב הראשי לישראל יונה מצגר אמר בכנס כי "יש תלונות על המערכת המשפטית. אנו זקוקים להניף את משפט התורה בארץ. יש להקים בתי דין לממונות בכל הארץ כדי שהם יסייעו לרבני הערים להתמודד בכל התחומים בהם הם עוסקים. בתי הדין הללו יסייעו גם להפחתת העומס בבית המשפט ויעשו רק טוב".

בכינוס הפתיחה נכחו שרי ממשלה וחברי כנסת, שר הפנים אלי ישי אמר כי למרות שמדובר בכנס של הדיינים הוא מבקש לומר את אשר על ליבו בתקופה זו, "יש התקפה בלתי פוסקת על הציבור החרדי, לצערי זה קורה בעיקר כשממשלת ימין נמצאת בשלטון. המאבק הולך ומחריף ובכל דבר שקשור ליהדות ולמסורת אנחנו מותקפים". ישי אמר כי הוא תומך בהטמעת משפטי התורה במדינה ואמר עוד כי "מנסים לקעקע את תורת ישראל. התשובה להסתה הזאת כנגד לומדי התורה, היא להרביץ תורה כמה שיותר".

השר משולם נהרי אמר כי בקדנציה של הממשלה הנוכחית קיים קושי רב להעביר תקציבים או חוקים. "בכנסת הקודמת כמעט השלמנו את המהלך להטמיע את משפט התורה בארץ. בכנסת הזאת אין סיכוי לעשות דבר, אנחנו מתמודדים עם דבר שלא האמנו שנגיע אליו, לשמור על מעמדה הרשמי של הרבנות הראשית. מנסים לכרסם בה בכל דרך, כעת בנושא הגיור, וזה יימשך גם לכשרות, ולנושאים אחרים".

השר מיכאל איתן אמר בכנס כי "יש להעשיר את המשפט שלנו במשפט העברי. הצעתי לעשות זאת בחקיקה אך נכשלתי. אני מקווה שיצליחו לעשות זאת בעתיד. יש לנו אוצר - משפט עברי, מדוע צריך לחפש ולקחת מעולם המשפט שבחוץ?".

במהלך הכנס הוצג סרטון ובו הרב עובדיה יוסף בירך את באי הכנס. בדבריו אמר כי "משפט התורה הוא המשפט האמיתי, שה' יזכנו לראות שמשפט התורה הוא שיהיה בארץ". הרב עובדיה יוסף שליט"א בירך את הרב רצון ערוסי על פועלו הבלתי פוסק להטמעת משפט התורה ובירך שיצליח בדרכיו.

הכנס שהחל מאז שעות הבוקר המוקדמות יימשך עד יום רביעי בבוקר וישתתפו בו שר הדתות יעקב מרגי, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס, חכי"ם ורבנים מכל רחבי הארץ מהציונות הדתית ומהמגזר החרדי. כמו"כ דיינים ורבנים מהעולם הגיעו לכנס ויישאו בו דברים, ביניהם רבה של ארגנטינה הרב שלמה בן חמו שליט"א, וכן חברי בית הדין בארה"ב.