הגלעד לזכרו של הרב חי
הגלעד לזכרו של הרב חי מועצה אזורית שומרון

בדיוק ביום השנה: פורעים ערבים חיללו הבוקר (ג) את האנדרטה של הרב מאיר חי הי"ד במקום הרצח, בין עינב לשבי שומרון.

ערבים שפכו צבע על האנדרטה - בדיוק במקום עליו הוטבע השם "מאיר חי", וכן שברו בקבוקי זכוכית במקום. בנוסף, עקרו הערבים את מוטות הדגלים וגנבו אותם עם דגלי ישראל שעליהם.

הפורעים בחרו להשחית ולחלל את האנדרטה דווקא היום, יום השנה להרצחו של הרב חי - על האנדרטה צויין תאריך הרצח, התאריך של היום.

לפני שנה בדיוק נרצח הרב מאיר חי הי"ד, תושב שבי שומרון ואב לשבעה, בדרכו לביתו לחגיגת יום ההולדת ה-12 של בנו אליסף.

הרב נרצח בירי מרכב חולף ע"י שלושה בכירים במנגנוני רשות הפלשתינית ובפת"ח. למרבה האבסורד, שלושת הרוצחים עבדו בתפקידים בכירים במנגונני הרשות הפלשתינית והיו מקורבים ופעילים מרכזיים של "ההנהגה המתונה" ברשות סלאם פיאד ואבו מאזן.

הרב מאיר חי הי"ד הקים בחייו רשת תלמודי תורה לילדים והיה מלמד תורה בגני ילדים בשומרון ובתוך הקו הירוק. לאחר הרצח הקימו חבריו ובני משפחתו של הרב חי מרכז תורני לזכרו בגבעה בין הישובים עינב ושבי שומרון, בשטח השייך לישוב עינב.

למרות בקשות המשפחה ופניות מצד המועצה האזורית שומרון ושרים בממשלה, הורה שר הבטחון אהוד ברק למנהל האזרחי להרוס את המבנה בטענה שלא הוצאו לו כל ההיתרים, למרות שברק עצמו בתפקידו כשר הבטחון מנע את הוצאתם.

לפני כחצי שנה הונחה במקום הרצח אנדרטה לזכרו, אשר נחנכה לפני כחודש במעמד שר המשפטים יעקב נאמן, ראש המועצה גרשון מסיקה, משפחת חי, נציגי צה"ל ומאות אזרחים. 

הרב חי נרצח בדרכו למסיבת יום ההולדת ה-12 של בנו, ואתמול בלילה (ב) נחגגה בר המצוה שלו.

היום, כאמור, יום השנה הראשון והאזכרה תתקיים בשעה 15:00 אחר הצהרים בבית העלמין הבר הזיתים בירושלים.  כאמור, בדיוק הבוקר בברבריות מצמררת, חיללו ערבים את האנדרטה.

משפחת חי הגיבה בכאב לחדשות. אלישבע חי, אלמנתו של הרב מאיר הי"ד אמרה: "אבי יתומים ודיין אלמנות ייפרע מחסרי לב ורשעים שבחרו לפגוע ברגשותנו. אולם אני יכולה להבטיח להם כי מעשים מסוג זה לא ישברו אותנו. זכינו אתמול בלילה לחגוג את בר המצוה של אליסף, ואנו נמשיך לשמוח, לחיות ולבנות ארת ארץ ישראל - לא בעצבות אלא בשמחה, כיהודים גאים".

ראש המועצה האזורית שומרון גרשון מסיקה הגיע למקום והתבטא בזעזוע: "רק אתמול חגגנו את בר המצוה של הבן אליסף, בדיוק ביום השנה חיללו את האנדטה.

רק ברברים מסוגלים לעולל דברים איומים איומים כאלו. אנשים שמסוגלים לחלל בצורה פתולוגית אנדרטה לזכרו של נרצח אינם ראויים להקרא בני אדם. חשבנו שיש גבולות כלשהם לרוע, אולם מחבלי הרשות הפלשתינית מוכיחים שוב ושוב כי איבדו מזמן כל צלם אנוש. אין מילים לתאר את הרשעות הזו, אפשר רק לחבק את המשפחה ולכאוב. כל אחד עושה מה שהוא טוב בו. הברברים מהרשות הפלשתינית מחללים אנדרטאות ואנחנו בהתיישבות נמשיך ונבנה את כל השומרון - בדרכו של הרב מאיר חי ולזכרו". בבניין ארץ ישראל נתנחם" - אמר מסיקה.

יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר קרא לממשלת ישראל שלא להסתפק רק בגינוי והבעת זעזוע: "לצערנו, שר הבטחון ברק הרס כבר לפני 10 חודשים את מבנה ההנצחה לזכרו של הרב חי, וכעת ברברים ערבים השחיתו גם את האנדרטה במקום הרצח. התגובה הציונית נכונה הן לרצח ובוודאי לחילול האנדרטה צריכה להיות הכרזה על הקמת ישוב חדש על שמו".