לייזר מן האוויר
לייזר מן האווירRBK

חברת בואינג יחד עם חיל האוויר האמריקאי ערכו אתמול ניסוי מוצלח בעוד נשק מדויק. הפעם תותח לייזר התביית על מטרה נעה על הקרקע – ג'יפ מטרה.

הניסוי נערך בבסיס קירטלנד (מדינת ניו מקסיקו). ג'יפ שהובא לבסיס הטילים White Sands היווה מטרה לבדיקת הנשק. המערכת היחודים שהוצב על מטוס ההרקולס С-130H הלייזר כוון אל המטרה והשמיד את הג'יפ.

הניסוי הוא אחד השלבים האחרונים במחקר בו מנסים למקד אנרגיה למטרת השמדה בלי פגיעות של חפים מפשע מסביב. הדיוק ומהירות הפגיעה יפחיתו את הנזק במהלך מלחמה – מספר על הלייזר נציג בואינג בניסוי גרג הייסלופ.

כמה חודשים קודם לכן הנשק החדש כבר נוסה. המערכת שהותקנה על מטוס ג'אמבו בואינג 747-400 עקבה, התבייתה ואף השמידה טיל לטווח בינוני דוגמת הסקאד. המערכת שקרויה Boeing YAL-1 Airborne Laser (ABL) כוללת לייזר כימי על בסיס יוד וחמצן עם עוצמה של מגה וואט אחד שני לייזרים להארת הטילים עם עוצמה של שני מגא וואט כל אחד והמערכת במקור יועדה להשמדת ראשי קרב של טילים טקטיים. המערכת, אשר מותקנת בגוף במטוס, מכוונת את הקרן האור בעזרת מערכת המראות על זנב המטוס ומשמידה מטרות במרחקים של עד 600 קילומטרים.