העקורים מזהירים. נתניהו
העקורים מזהירים. נתניהו פלאש 90

פרופ' סוזי נבות, מומחית למשפט חוקתי במסלול האקדמי במכללה למנהל, אומרת בעקבות הדחייה בהצבעה על הקמת וועדת חקירה לחקר השריפה בכרמל, כי בעידן שבו פוליטיקאים לא יודעים לקחת אחריות, צריך לאלץ אותם לעשות זאת, "וועדת חקירה ממלכתית היא כלי אפקטיבי, בשונה מדו"ח של מבקר המדינה שלא יכול לחייב את המבוקרים להתפטר, כפי שקרה בדו"ח על קופת חולים מאוחדת, כיום האחריות הציבורית שלנו היא חלשה ואנשים לא מתפטרים לכן חשוב שוועדת חקירה תצביע על אנשים ותסמן להם את הדרך החוצה".

לדבריה, זו גם הסיבה שהקואליציה מנסה לעשות הכול כדי למנוע הקמת וועדת חקירה, "לא ממהרים להקים וועדות חקירה בגלל החשש הזה. אבל בסופו של דבר וועדת חקירה מצביעה לא רק על האשמים אלא גם על השינויים שצריכים לקרות, כמו לדוגמא וועדת וינוגרד שעסקה באופן קבלת ההחלטות בממשלה, לא תמיד מחפשים את האחראי, או כמו וועדת החקירה הממלכתית שעסקה בטיפול במפוני גוש קטיף היא קיבלה המלצות אופרטיביות".

פרופ' נבות מציינת שגם לוועדת חקירה יש מגבלות, "אי אפשר לאכוף ממשלה לבצע את מסקנות וועדת החקירה, אבל נהוג לאמץ אותם ולפעול לפי מה שכתוב למרות שאין חיוב משפטי, היו בעבר הרבה וועדות שנתנו מסקנות ולצערי רבות מאותן מסקנות נמצאות  עדיין במגירה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו