חולות עגור
חולות עגורעירן

הוכרזה שמורת טבע חולות עגור

בשמורה, הנמצאת בגבולה הדרום מערבי של ישראל, מתקיים עושר של מיני חיות בר, מזוחלים ומכרסמים ייחודיים לאזור ועד ליונקים גדולים ועופות בר.

מזל טוב לחתולי החולות: שמורה חדשה מצטרפת .מדובר בשמורת טבע חולות עגור, המשתרעת על גבולה המערבי של ישראל, כ- 4 ק"מ צפונית למעבר גבול ניצנה. שטח השמורה שהוכרז- לא פחות מ-176,000 דונמים של טבע בראשיתי ונוף חולות. שמורת טבע חולות עגור מהווה חלק מגוש החולות הגדול ביותר בארץ, המשתרע בין ניצנה לבין כרם שלום, כאשר חלקים ניכרים ממנה טרם נפגעו מפעילות אנושית. חשיבות השמורה נובעת גם מעצם גודלה, בכך שהיא מאפשרת לאוכלוסיות גדולות של מינים רבים של בעלי חיים וצמחים להתקיים בה. כעת זוכה האזור הייחודי למעמד של שמורת טבע והוא יעבור לניהולה המלא של רשות הטבע והגנים.

מקור החול שיצר את חולות עגור ברמת אתיופיה. הנילוס הכחול הביא את החולות אל הים התיכון ומחופיו הדרום-מזרחיים הוסעו על ידי הרוח דרומה. בשל הקמת סכר אסואן נפסק תהליך הסעת החול ומאז ואילך אין עוד מקור להוספת חול לשמורה. בשמורה ניתן למצוא דיונות חול מיוצבות שביניהן עמקים, מישורי חול, אפיקי נחלים שטפוניים (נחל ניצנה ונחל לבן), גבעות קירטון, ובתרונות ודיונות לס פעילות, אותן ניתן למצוא כמעט אך ורק בשמורה זו.

בחולות עגור בורות מים, חווה חקלאית, כבשני סיד ואתר תעשיית כלי צור. העמקים שבין הדיונות נוצלו לחקלאות בתקופה הרומית ביזנטית וגם על ידי הבדואים. עדות לכך הם הסכרים שבעמקיה.בשמורה צומח ייחודי לחולות ממקור ימי, כמו חבלבל החוף ולענה חד זרעית, ולצידם אירוס הנגב ומצילות שנהב- שהם מינים ייחודיים לחולות עגור. השמורה עשירה ביונקים, כגון מכרסמים (שביניהם ארבעה מינים שונים של גרביל, שני מינים של מריון, ירבוע מצוי,פסמון, דרבנים וארנבות), צבאים ועושר גדול של מיני טורפים (צבוע, שועל מצוי, שועל חולות, תן, קרקל וחתול בר), זוחלים (לפחות 22 מינים, מהם שני תת-מינים של זיקית ושבעה מיני נחשים, צב היבשה המדברי) וכ-50 מינים שונים של עופות בר.

אסף צוער, אקולוג מחוז דרום ברשות הטבע והגנים: "עושר מיני המכרסמים והזוחלים שבחולות עגור והיחוד של חלק מאוכלוסיותיהם הם לכשעצמם סיבה מספקת להכרזת השטח כשמורה. בנוסף לכך, הכחדתם הכמעט מוחלטת של בתי גידול חוליים של אזור החוף מחייבת לשמר בית גידול נדיר זה במקום שבו נפגע מעט, או טרם נפגע כלל. חולות עגור, כגוש גדול ויחודי של חולות ממוצא ימי ראוי לשימור אפילו בשלהם בלבד, אולם יחוזו הפיסי והבוטני של האזור ונופיו המיוחדים מוסיפים משקל לצורך לשמר את השטח כשמורת טבע."