ב'שובו בנים' מבולבלים: הרב מחזיר ההנהגה לבנו

שוב מיטלטלים חסידי ברסלב בירושלים בין ספקות. הרבנית שכנעה את הרב לחתום על מכתב החזרת ההנהגה לבנו.

בני משה , י"ב בטבת תשע"א

חסידי ברסלב בדרך לאומן. ארכיון
חסידי ברסלב בדרך לאומן. ארכיון
פלאש 90

הזיגזג המנהיגותי המטלטל את קהילת 'שובו בנים' של קהילת ברסלב הירושלמית נמשך כאשר לחסידים הגיע הבוקר מכתב חתום בידי הרב אליעזר ברלנד ובו קביעה ולפיה בכוונתו לחזור לקהילה והוא מבטל את מינוייהם של חמשת הבכירים שבשבוע שעבר דווח כי קיבלו לידיהם את הנהגת הקהילה בהוראתו. מבולבלים? נשתדל לעשות מעט סדר:

כזכור בשבוע שעבר דווח על הימלטותו של הרב אליעזר ברלנד, רב קהילת 'שובו בנים' הירושלמית מביתו למושב בצפון. זאת לאחר שחשש כי בנו נחמן ונכדו מתכוונים לאשפז אותו בכפייה לאחר תקופה ארוכה בה נטלו ממנו את חירותו ואת הקשר הישיר בינו לבין הקהילה.

עוד נזכיר כי בשיחת ועידה טלפונית שקיים עם כמה ממקורביו סיפר להם לאחר השבת הקודמת (ויגש) על התעלות רוחנית אותה חווה לראשונה זה שנים, והדגיש כי לא עזב את ביתו בכפייה אלא הובא ברצונו למקום המסתור בצפון. הרב ביקש משומעי אותה שיחה שלא לדאוג לו אך הבהיר שלא ישוב לקהילה כל עוד בנו ונכדו אוחזים במושכות ההנהגה. הוא דרש להעביר את ההנהגה לידיים אחרות ורק אז יסכים לשוב ולחדש את ימי הנהגתו בירושלים.

השיחה הובילה למכבש לחצים פנימי רב על בנו של הרב שעל פי דיווחים חתם על מסמך התחייבות בפני טוען רבני ובו הודיע שיעזוב את הקהילה ויעביר את ההנהגה לידי חמישה בכירים בה.

חמשת הבכירים שקיבלו לידיהם את ההנהגה חילקו ביניהם את האחריות על תחומי הפעילות הרבים של המוסדות, ובקהילה נדמה היה שהנה תיכף ישוב הרב ברלנד לירושלים ועולם כמנהגו ינהג, אולם לא כך היה.

אתמול הובאה הרבנית תהילה ברלנד על ידי אחד מבכירי הקהילה שבעבר התנגד לבנו של הרב, אל מקום המסתור של הרב. הרבנית דיברה על ליבו במשך שעות ארוכות, והבוקר פורסם, ככל הנראה בעקבות השיחה הזו, מכתב עליו חתום הרב ובו הודעה לפיה חמשת הממונים במקום הבן מפוטרים וההנהגה שבה לידיו, ובקרוב ישוב הרב לירושלים.

החסידים שכבר שבעו מהטלטלות בהנהגת הקהילה התפרצו הבוקר באבנים ובאגרופים על ביתן השומר שהוצב לפני שנים אחדות בידי הבן ואנשיו בפתח בית הרב. המשטרה הוזעקה למקום בכדי להרגיע את הרוחות.

על פניו נראה שאין זה הפרק האחרון בסאגת חצר 'שובו בנים'.