מה מסתתר בדו"ח המבקר על הוואקף?

דו"ח חמור הנפיק המבקר על אדישות ישראל לנוכח פגיעת חפירות הוואקף בעתיקות הר הבית. מדוע רובו יישאר חסוי?

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"א

מה מסתתר בדו"ח המבקר על הוואקף?-ערוץ 7
הר הבית

לפני למעלה מחצי שנה השלים מבקר המדינה את כתיבתו של דו"ח מיוחד על אזלת היד השלטונית של ישראל לנוכח חפירות הוואקף בהר הבית, חפירות המבוצעות תוך פגיעה חמורה בעתיקות והרס ממצאים יהודיים. עד כה לא נודע דבר מתוכן הדו"ח הזה, אולם בקרוב נוכל לדעת, גם אם מעט מאוד, ממנו. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חבר הכנסת עתניאל שנלר העומד בראש הוועדה המיוחדת בוועדה לביקורת המדינה, ועדה שבחנה את הדו"ח הזה ולאחר מספר דיונים הכריעה אילו חלקים ממנו יראו אור ואילו יישארו חסויים.

יצוין כי לבדיקתו נצרך המבקר בעקבות תלונה שנגעה לחפירות שביצע הוואקף בכדי להכניס כבלי חשמל בהר הבית, עבודות שבוצעו תוך הרס עתיקות. חבר הכנסת שנלר מציין שאין מדובר באירוע היחיד שהוביל לבדיקה אלא פעילות ארוכת שנים של אנשי הוואקף, בה בין השאר "נחפרו אורוות שלמה, הוציאו אדמה מבטן הקרקע והוקם במקום אחד המסגדים הגדולים ביותר תוך פגיעה בעתיקות יהודיות".

הדו"ח החמור של המבקר הוגש לוועדה בראשותו של שנלר, וזו בחנה את תכניו ואת האפשרות שחלקים ממנו יפגעו במעמדה המדיני של ישראל. "לפני שבוע אישרנו את אותם חלקים קטנים שיפורסמו. בין השאר יפורסם שהיו חפירות חמורות מאוד באורוות שלמה, נעשו שיפוצים מתחת לאל אקצה במסגד שערי חולדה ודברים נוספים".

שנלר מציין עוד שבדו"ח שלו קובע המבקר כיצד ישראל כמדינה ריבונית מממשת את ריבונותה על הר הבית. "הדו"ח בחן את הליקויים, מה צריך לשפר ואיך".

עם זאת מוסיף שנלר ומציין כי עוד קודם לפרסום הדו"ח כבר הוחל בשינוי דרמטי באשר לאכיפת החוק מול הוואקף. "נעשה שינוי מהותי עוד קודם מתן הדו"ח, וכעת כל דבר שמתבצע מתבצע בתיאום ובאישור ועדת השרים ועל פי היועץ המשפטי לממשלה תוך תיאום עם רשות העתיקות, עיריית ירושלים והגורמים הנוספים. אין קשר בין המציאות העכשווית לבין המציאות שאותה ביקר המבקר". שנלר רואה בכך הוכחה שניתן לפעול להפסקת ההרס גם מבלי לפרסם את רובו של הדו"ח, רוב שעשוי לגרור אחריו עימות וחיכוך עם מדינות נוספות הרואות בעצמן כבעלות זיקה למקום כדוגמת ירדן, מרוקו ואחרות. "אנחנו לא רוצים להיות גיבורים שאחר כך יפסידו בפועל".

וכיום, קובע שנלר "אין שום חפירה שנעשית בהר הבית. יש מספר עבודות תחזוקה מאושרות שלא חורגות ממה שסוכם. אין באורוות שלמה חפירות וכך גם במסגדים. העבודות שנעשות מבוצעות ללא נגיעה בעתיקות".

שנלר התייחס גם לשאלת המרצפות ששוגרו מטורקיה לחיפוי מבנה במתחם ההר, זאת כחלק מהשאיפה הטורקית להוכיח שגם להם אחיזה בהר. לדבריו המרצפות המדוברות הן חיפוי חיצוני שאינו פוגע במבנה הקיים ולכן במובן העתיקות הדבר אינו מוסיף ואינו גורע. הדברים נעשים באישור הממשלה ורשות העתיקות". באשר להשלכות המדיניות של מעורבות טורקית בהר הבית, על כך אין הדו"ח מתייחס ולכן שנלר מעדיף שלא להתייחס גם הוא.