יוטיוב נכנע: 'מבט לתקשורת פלשתינית' שוב ברשת

'יוטיוב' השיב את אתר חשיפת ההסתה הפלשתינית לרשת, לאחר מתקפת גולשים שתבעו זאת מענקית הסרטונים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"א

לאחר מאבק קצר של גולשי אינטרנט רבים מהארץ ומחו"ל החזיר אתר 'יוטיוב' לרשת את אתר 'מבט לתקשורת הפלשתינית'. זאת לאחר שבסוף השבוע שעבר הוחלט שם במפתיע להסיר אותו בתואנה שהוא מפרסם דברי הסתה פלשתיניים. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנהל אתר 'מבט' איתמר מרכוס שסיפר על השתלשלות האירועים.

"יוטיוב הורידו ביום חמישי את האתר שלנו שכולל כמאתיים וחמישים סרטונים, חלקם עם למעלה ממיליון כניסות. הם טענו שהחומר בסרטונים הוא חומר קריאה לרצח והסתה". נזכיר כי ארגון 'מבט' מרכז חומרים מעין אלה המופיעים בתקשורת הפלשתינית והם משמשים לצורכי מחקר, עיתונות וגם לצורכיהם של חברי כנסת ואישי ציבור העושים בהם שימוש הסברתי במהלך עבודתם. העובדות הללו לא שינו את עמדתם של אנשי 'יוטיוב'.

"הסברנו להם שאנחנו לא המפרסמים של החומר אלא רק מיידעים את הציבור. זה לא עזר לנו. אתמול פנינו לקוראים שיעזרו לנו", אומר מרכוס ומוסיף שהפנייה לציבור נעשתה מבלי בשאמת ברור לאנשי 'מבט' מה יוכל הציבור לעשות וכיצד יוכל לסייע בהשבת האתר למקומו. "פנינו מתוך יאוש", הוא אומר, ומוסיף: "לא ידענו אפילו מה לבקש מהאנשים ושאלנו אם יכולים לעזור לנו".

התגובה של תומכי האתר לא איחרה לבוא ומתקפה כללית החלה מהארץ ומהעולם בקריאה להשבת אתר 'מבט' למקומו. "בלוגרים כתבו בלוגים, טוויטרים כתבו טוויטים, אנשים שמכירים אנשים בגוגל פנו אליהם, כתבו לגוגל וכל העניין הלך וגדל עד שבתוך פחות מעשרים וארבע שעות כל הפניות הללו הובילו להצלחה. אנשים מכל הארץ ומחו"ל פנו לגוגל. חלק לעגו להם ושאלו איך הם מורידים אותנו ומשאירים חומרים אחרים של הסתה", אומר מרכוס ומציין דוגמא אחת מיני רבות בדמותו של סרטון המראה אנשי חמאס יורים בחיילי צה"ל שנופלים מפגיעת הירי, ומיד לאחר מכן נשמעים היורים והמצלמים שמחים על הפגיעה כשהכותרת היא מעין פנייה לחיילי צה"ל 'חשבתם שאתם מוגנים'. "על העמוד הזה יש סמל של יוטיוב, כך שאם זה לא מזויף זה אכן מאודר על ידי האתר", מתפלא מרכוס.

כאמור, בתום מאבק גולשים קצר הושב אתר 'מבט' לרשת. מרכוס מעדכן ומדווח שבקרוב יופיע האתר גם במהדורה עברית. אם כן, גם מול גופי ענק מעורפלים באינטרנט מסתבר שניתן להיאבק ולנצח.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il