חייל מול הפייסבוק. אילוסטרציה
חייל מול הפייסבוק. אילוסטרציהדובר צה"ל

חטיבת המבצעים פירסמה לאחרונה הוראות חמורות באשר להתנהלות קציני צה"ל וחייליו ברשתות החברתיות, זאת לאור הפרסום הנרחב באחרונה שחשף את פרטיהם האישיים של חיילי צה"ל ומפקדים בשירות הסדיר ובמילואים שהוצגו כ"פושעי מלחמה".

אתר האינטרנט של צה"ל מדווח כי מחקירת הפרסום באתר הבריטי עולה כי המידע שפורסם בו הגיע בעיקר מהרשתות החברתיות והתקשורת הגלויה. על פי האיגרת שהתפרסמה השבוע, עולה כי קיימת סכנה מוחשית לביטחונם האישי של חיילי צה"ל, זאת כתוצאה מחשיפת פרטים אישיים ברשת ובהם התייחסות לעובדת היותם משרתים בצה"ל.

בחטיבת המבצעים מזהירים איפוא את החיילים שלא להציג את תמונתם על רקע סימן המזהה את היחידה, זאת מפני שבנקל ניתן יהיה לאתר את כתובתם האישית ולהטריד את החיילים בביתם. על פי ההוראות, אסור להציג ברשת גם תמונות מתוך יחידה צבאית, נוסף על מלל ופרטים מזהים ברשת החברתית – מידע אשר קיים חשש פן יועבר לארגונים וגופים פרו-פלשתינים אשר יגישו נגד חיילים וקצינים תלונות בהאשמות שווא כפשעי מלחמה. מסיבה זו קיים גם איסור לספר על "טיול יחידה" ולצרף תמונות ממנו.

"רבים מאיתנו טוענים כי אנחנו לא משתפים חברים שאנחנו לא רוצים. הניסיון מוכיח כי אין על כך שליטה ברשתות החברתיות והמידע יגיע גם לידיים שלא תכננו", מסביר סא"ל עמי וינסברג, רע"ן ההתגוננות והאבטחה בחטיבת המבצעים. סא"ל וינסברג מבהיר כי "אין בכוונת צה"ל לאסור על חייליו ומפקדיו מלהשתמש ברשתות חברתיות כי זו זכותו של כל אדם באשר הוא, אלא שמחובתנו לדאוג לביטחונכם האישי, להתריע, להזהיר ולהדריך".

באיגרת מוסיפים ומבהירים בחטיבת המבצעים כי אסור לפרסם את העיסוק הצבאי ברשתות החברתיות ויש להימנע מכל פרסום תמונות מהשירות הצבאי, בדגש על תמונות המתארות באופן ברור את העיסוק הספציפי של החייל. עוד נדרשים החיילים להימנע מלקבל חברים שאינם מזדהים ולהקפיד שלא להעביר מידע שאינו נחוץ לקשרים האישיים.

"יש להימנע מהתכתבות על הפעילות הצבאית גם בעניינים שאינם עבירות בטחון מידע אך חושפים את זהותכם באופן ברור, כמו העברת חוויות מהתרג"ד המשותף, גם אם זה נעשה במסגרת שיחה לאן כדאי לצאת בערב", נכתב באגרת. עוד נדרשים החיילים להיות רגישים וחשדנים להטרדות מינוריות באשר לעיסוק הצבאי ולראות בהם "נורה אדומה".

לסיכום, מזהירים בחטיבת המבצעים, על החיילים לדווח למפקדים ולקציני ביטחון המידע על איום או פנייה מצד גורם אנטי ישראלי או אחר.