בית יהונתן
בית יהונתן

שופטת בית המשפט העליון עדנה ארבל דחתה אחר-הצהריים את הבקשה לעיכוב ביצוע איטום של "בית יהונתן", במסגרת הבקשה לעריכת משפט חוזר.

השופטת עדנה ארבל ציינה בהחלטתה כי "בהתייחס לטענות כי אין לאפשר פגיעה בזכויות המבקשים בשל שביתת הפרקליטים, יובהר כי כאמור הבקשה נדחית בראש ובראשונה נוכח העובדה שהמבקשים מפרים צווים שיפוטיים זה זמן רב, העובדה שסיכויי קבלת הבקשה אינם נראים גבוהים על פני הדברים, וכן כי מדובר בנזק – איטום הבית – שהינו הפיך".

סמוך לבית יהונתן הותקף היום צוות של משמר הגבול. מספר בקבוקי תבערה ואבנים הושלכו לעבר השוטרים על ידי אלמונים שנמלטו מהמקום. נגרם נזק קל לאחד מהרכבים, לא היו נפגעים.

הבוקר הורו שופטי בג"ץ למדינה ולעיריית ירושלים להגיב בתוך יממה לעתירה שהגישו תושבי בית יהונתן שבכפר השילוח, יחד עם ח"כ אורי אריאל והפורום המשפטי למען ארץ ישראל.

בעתירה טענו התושבים, כי הוראת היועץ המשפטי לממשלה כי יש לאטום באופן מיידי את בית יהונתן מפלה לרעה את תושביו אל מול בתי התושבים סביבו. זאת מכיוון שהיא קובעת כי יש לפעול באופן אופרטיבי מול בית יהונתן, ולעומת זאת יש לבצע בדיקה בלבד בכל הנוגע לעבירות הבניה סביב לבית.

"היועמ"ש מצד אחד מצהיר על חשיבות השיוויון באכיפה ומצד שני מורה לבצע פעולה אופרטיבית כלפי מבנה אחד בודד, המותקף תקשורתית מכל עבר, בעוד שכלפי יתר המבנים הוא מורה על ביצוע בדיקה בלבד", נאמר בעתירה.

"ההבדל היחידי בין מבנה בית יהונתן לבין מאות המבנים הבנויים ללא היתר בניייה בסמוך לו, הוא השתייכותם הלאומית של משתכניו", קובעים העותרים.

הנחיית היועמ"ש נתקבלה על רקע טעמים פסולים, על סמך תמונה עובדתית לא נכונה, שרב המרחק בינה לבין המציאות", מוסיפים העותרים.

בנוסף ביקשו העותרים צו ביניים וצו ארעי שימנעו את ההריסה עד לקבלת החלטה בעתירה לגופה. צו כזה לא ניתן על ידי בית המשפט, אולם התושבים קוראים לעירייה ולמדינה לא לבצע מחטפים, לכבד את נחלטת בית המשפט ולהמתין עד למתן התגובות וקבלת החלטה בעתירה.