מהפכת נדל"ן באופקים. לאחר תהליך של שנתיים, הובילו אנשי "הגרעין התורני" באופקים פרויקט בנייה חדש וייחודי עבור משפחות הקבוצה. הגרעין התורני באופקים מורכב ממשפחות מכל הארץ שהגיעו לעיר במטרה להתחבר ולהשתלב בקהילה המקומית, לפעול מתוכה ולהעצים אותה. בארץ ישנם כ-80 גרעינים הכוללים למעלה מ-2500 משפחות.

בעקבות פניית הגרעין באופקים, ניתן בפעם הראשונה מאז עשרות שנים אישור לעמותה לרכוש קרקע ולהוציא פרויקט בנייה לפועל.

מדובר בפרויקט בנייה רחב היקף הכולל 70 בתי קרקע על שטח של חצי דונם כל אחד. לאחר שנים שלא הוצאו מכרזים רחבי היקף בתחום בנייה באופקים, משרד השיכון הוציא מכרז, בו עמותת הגרעין התורני זכתה ובסופו של דבר רכשה עבור חבריה כ-70 מגרשים בעלות של 14 מיליון ₪ ( ג-200,000 ₪ כל מגרש). "קרן קהילות", ארגון גג המאגד בתוכו עשרות גרעינים תורניים בכל רחבי הארץ תמך וליווה את התהליך. במלך השנים העמיד לרשות אנשי הגרעין באופקים, יועצים ועורכי דין בכירים אשר הובילו את המהפך במקום.

ב-10 שנים האחרונות, משרד השיכון שיווק כ-30 יחידות דיור בשנה בטענה כי אין ביקוש במקום. בשטח, הביקוש גבר והצטבר ודרשו אנשי הגרעין התורני ממשרד השיכון לפרסם  מרכזי בנייה נוספים.

אחת הדרישות של משרד השיכון היתה התחייבות עבור כ- 50% מהמגרשים. הגרעין הציע לפרסם מרכז עמותות על מנת לעמוד על תנאי זה, לעזור לזוגות הצעירים המעוניינים לרכוש דירה באופקים ולהוביל למרכזים חדשים במקום.

לאחר שהדברים סוכמו, הוציא משרד השיכון מרכז לעמותות של 70 יחידות, בו זכה הגרעין התורני באופקים ובנוסף כ-79 יחידות דיור המשווקות לציבור הרחב.

על אותן 79 יחידות התמודדו כ-350 משפחות ומאז המרכז הזה שווקו כ-400 יחידות דיור נוספות אשר רובן כבר נרכשו הן על ידי משפחות הן על ידי יזמים וקבלנים.

הפרויקט משך לאופקים כ-35 משפחות מכל הארץ אשר הצטרפו לגרעין התורני באופקים. משפחות אלו מגיעות מבאר שבע, ירושלים, דולב, נתינה ועוד. כרגע, הפרויקט עומד בשלבי תכנון וממתין לאישור הכשרת הקרקע על ידי משרד השיכון. מדובר בבנייה משותפת לפי דגמים שאמרוה להתחיל בעוד שנה. בסופו של דבר עלות הבית עבור כל משפחה אמורה להגיע ל-820,000 ₪ לבית של 150 מ' על חצי דונם. המחיר לנכס מסוג זה נמכר כיום באופקים סביבות 1,100000.

במקביל על מנת לתמוך בזוגות הצעירים שמעוניינים לרכוש את הדירות, ארגון קרן קהילות המאגד בתוכו עשרות גרעינים תורניים ברחבי הארץ מציע פתרונות מימון וקרנות של מאות אלפי שקלים למשפחה. המטרה: לעודד משפחות להתיישב בפריפריה ולחזק את הקהילות המקומיות.

שי תובל, מנכ"ל קרן קהילות מסביר כי מצוקת הדיור הינה בעיה משותפת לגרעינים רבים בכל הארץ: "פעילות הגרעין התורני באופקים בתחום הנדל"ן מהווה פריצת דרך משמעותית עבור משפחות הגרעינים  התורניים. בעקבות זאת, אנו שוקלים מהלכים דומים באזורים נוספים, דבר שיתרום הן למשפחות הגרעינים עצמן הן לקהילות המקומיות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו