משפט אייכמן
משפט אייכמןפלאש 90
צייד הנאצים טוביה פרידמן, הלך אתמול (חמישי) לעולמו והוא בן 89. פרידמן, יחד עם צייד הנאצים הנודע שמעון ויזנטל, פעלו בשלוש השנים שלאחר סיום השואה ללכידתם והבאתם לדין של פושעים נאצים רבים, וזאת בשיתוף פעולה עם הצבא האמריקני.
 
לאחר סיום פרק זה והפסקת משפטי הנאצים על ידי צבא ארה"ב עלה פרידמן לישראל ואילו ויזנטל קבע את מושבו בוינה ושם נפרדו דרכיהם.
 
אפרים זורוף, ראש מרכז ויזנטל בישראל, מספר בשיחה עם ערוץ 7 כי פרידמן היה מאלו אשר פעלו ללא ליאות על מנת להותיר את תודעת הצורך בהעמדת הנאצים לדין על סדר היום.
 
"פרידמן טרח לשוב ולהזכיר כי אדולף אייכמן מסתובב חופשי, ובכך הביא להמשך המאמצים לאיתורו, לנמרות שהוא עצמו טעה, וזמן קצר לפני לכידתו של אייכמן פרסם ידיעה לפיה הוא מסתתר בכווית", מציין זורוף.
 
לדברי זורוף, גם פרידמן וגם ויזנטל החליטו לאחר השואה לעזוכב את כל עיסוקיהם ולהקדיש את כל חייהם למטרה אחת בלבד, הבאת נאצים לדין.
 
"העובדה שפרידמן, אשר היה ציוני, החליט לעלות לארץ, פגעה ביכולתו להמשיך ולעסוק באופן פעיל באיתורם ולכידתם של פושעים נאצים, אולם עד סוף ימיו הוא לא הניח לנושא זה ועסק באיסוף חומרים, תיעוד ובפעילות חינוכית אינטנסיבית בנושא", מוסיף זורוף.
 
תמונות באדיבות: שניאור ברגר