גביזון: סכנה לחופש הביטוי לרבנים

בכנס על "מכתב הרבנים" קבעה פרופ' גביזון כי הניסיון להשתקת הרבנים הוא "סכנה לחופש הביטוי שלהם", ותמכה גם בהפגנות נגד המסתננים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בשבט תשע"א

גביזון
גביזון

"יש סכנה לחופש הביטוי של הרבנים", כך אמרה הערב לא אחרת מאשר פרופ' רות גביזון בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה ומכון ואן-ליר שדן במכתב הרבנים.

"אנחנו רוצים להפעיל את איסור חופש הביטוי על הרבנים ואנחנו אומרים את זה עליהם כי הם הכי מעצבנים. אנחנו תמיד אומרים שחופש הביטוי נועד לאפשר להגיד את הדברים המרגיזים ביותר," אמרה פרופ' גביזון, "אבל כשהכי מעצבנים זה אלה ששמים מולנו מראה. אנחנו רוצים להשתיק אותם."

"מדינת ישראל עושה דבר נפלא כשהיא לא מעמידה לדין על ביטוי ואסור לה לחרוג בזה מול הרבנים. חשוב לשמור על חופש הביטוי. אי אפשר היה למנוע את רצח רבין על ידי זה שהיו עוצרים את מי שאמרו שהוא בוגד."

"לפני מספר שבועות הייתה הפגנת תושבי השכונות בדרום תל אביב ואנחנו לעתים התבטאנו כלפיהם בטונים צדקניים ומתנשאים. אנו תורמים לתחושה שלהם שאנחנו כחברה מתעלמים מהבעיה שלהם והבעיה היא לא רק שלהם אלא של המדינה".

מנגד טען פרופ' מרדכי קרמניצר כי מכתב הרבנים מחייב התערבות של המערכת המשפטית בישראל, "שר המשפטים מסרב לומר משהו על המכתב הזה, למרות שהתבקש. הוא מתעקש שלא לומר עליו מילה של גינוי או הוקעה. הניטרליות מעודדת את הדבר הזה, ואי אפשר לעשות עוד דבר – אי אפשר להסתייג ולהוקיע את מכתב הרבנים, ובאותו זמן להוביל בכנסת מהלך שאומר שניתן יהיה לא לאפשר לערבי להתגורר ביישוב יהודי קטן." אמר קרמניצר וקבע כי ביום שבו הרב שמואל אליהו פתח ביוזמה היה אמור היועץ המשפטי לממלשה לפתוח בחקירה נגדו. "הוא ראש המקהלה הוא הארי שבחבורה - אפשר היה בצדק להוציא אותו ולנקוט נגדו בהליך פלילי על הסתה לגזענות".

פרופ' גביזון הוסיפה ואמרה, "האם מכתב הרבנים מחריב את הדמוקרטיה ? דמוקרטיה בסוף היא להקשיב למצוקות ולצרכים של האנשים. אם אנחנו נתעלם מזה הדמוקרטיה לא תהייה יציבה יותר."