בחוץ קר אך בבית תמיד חם

ילדים רבים מרגישים שאינם רצויים במשפחה, בחברה ובכלל. רשת 'שעלי תורה' החליטה לתת פתרון. אסתר ון-לואן שיתפה אותנו ביוזמה.

תגיות: שעלי תורה
ישי קרוב , י"ד בשבט תשע"א

בחוץ קר אך בבית תמיד חם-ערוץ 7
פועלים בקהילה. שעלי תורה
אתר שעלי תורה

לא אחת יוצא לנו לשמוע על ילדים הבאים ממשפחות עם בעיות כאלה ואחרות ומוצאים עצמם בודדים בחברה שלהם ולפעמים מרגישים בדידות גם מהעולם כולו. רשת 'שעלי תורה' החליטו לתת פתרון  לילדים אלו והקימו את ה'בית החם' בעיירה שמזמן הפכה לעיר ואם בישראל - בית שמש (ויש גם במקומות נוספים בארץ).

אסתר ואן לואן, מנהלת הבית החם, השמיעה באוזננו את מטרת הקמתו של ה'בית החם' ואיך מתמודדים עם קשיי הילדים.

"הבית החם, בא לתת תקוה לכל אדם בעולם", מצהירה ון-לואן, "אנחנו מאמינים שכל אחד צריך לקבל את הזדמנות שווה לייעוד, מקום ואור להאיר. הילדים מגיעים מבתים עם קשיים שונים והם מגיעים אלינו אחרי הגנים ובתי הספר, מקבלים אוכל חם, עזרה בשיעורי בית, חוגים, עובדים סוציאלים ועוד".

"הזמן שהם נמצאים אצלנו נותן גם זמן שהות חיובית במקום להסתובב ברחובות וגם מוציא מהם את המיטב שהם יכולים לעשות".

"אחד הילדים הגיע לערב הורים", מספרת ון-לואן על מנת להמחיש לנו מה זה 'בית חם' לילדים, "אך הוריו לא הגיעו. במהלך הערב כל ילד היה צריך להגיד איזה עץ הוא רוצה להיות ואיפה הוא נמצא היום. אותו ילד, אמר שהוא עץ מיותר בעולם כי ההורים שלו לא הגיעו לערב הורים. הצוות לא השאיר אותו באויר אלא ישר, תוך כדי פעילות, חיזקו אותו ודברו בפניו בשבחו, עד שלבסוף הוא התעודד ואמר שהוא רוצה להיות מנתח לב ולעזור לאנשים".

אסתר מספרת לנו על הכיוון בו הבית החם פועל, לא מתוך מסכנות, אלא מתוך עוצמה של רוחניות ואופטימיות, "אנחנו משתדלים להעצים גם את ההורים שקשה להם, או לא יכולים לתת את המקסימום שאולי היו רוצים לתת והילדים מקבלים את המסר הזה שישנם הרבה דברים שההורים נתנו לו, ואנחנו מלמדים את הילדים שהם יתעודדו וירגישו, 'מה אני יכול לתת לאחרים' - לא להרגיש מסכן אלא אני יכול לתת לאחרים".