שפעת החזירים מחריפה
שפעת החזירים מחריפהצילום: פלאש 90

חמש נשים בהריון שאובחנו כחולות בשפעת, אושפזו בבית החולים 'איכילוב' בתל אביב. שלוש מהן חולות בשפעת העונתית, ושתיים מהן אובחנו כחולות בשפעת החזירים.

לפי הדוח שפרסם השבוע משרד הבריאות, עולה כי חלה ירידה בתחלואת השפעת, בעיקר מתחת לגיל 18. עם זאת, חלה עליה בפניות למיון ילדים בבתי החולים בשל דלקת בדרכי הנשימה.

לפני כשבועיים, נפטרו שתי נשים שנדבקו בשפעת החזירים. בעונת החורף הנוכחית מתו עד כה ארבעה ישראלים שחלו שפעת, בהם שלושה שנדבקו בשפעת החזירים.

לפני מספר שבועות שוחחנו כאן, בערוץ 7 עם פרופ' מוטי רביד, המנהל הרפואי בבית החולים 'מעייני הישועה' בבני ברק.

"שפעת זו מחלה הנגרמת על ידי זן של וירוסים שיש לו הרבה מאוד תתי סוגים", מסביר פרופ' רביד, "הוירוס תוקף רקמות בגוף ובעיקר את מערכת הנשימה והשרירים. בחלק קטן מהחולים הוא גורם לדלקת ריאות ויראלית, ובחלק מהמקרים נגרמת דלקת משנית והמחלה הופכת להיות קשה יותר".

פרופ' רביד הסביר כי המערכת החיסונית הקיימת אצל רוב בני אדם יודעת להתגבר על הוירוס, אך ישנם מקרים בהם המערכת לא מספיק חזקה כגון אצל חולים וזקנים, "מערכת החיסון של אדם נורמלי מתגברת על הוירוס, אך יש חולים שמערכת החיסון שלהם לא מצליחה להשתלט ואנו רואים כשל רב מערכתי. בין החולים הללו יש גם מקרי מוות, בשנת 2002 היו בין 500 ל-700 מקרי תמותה בארץ, אך התקשורת לא עשתה מזה עניין. רק בשנה שעברה שהתחילה שפעת החזירים התקשורת עשתה מזה הרבה פאניקה".

מדוע למרות שהחיסון נגד השפעת מחזיק מעמד שנים רבות, בכל זאת צריך להתחסן כל שנה מחדש? "כל שנה החיסון נגד השפעת מיוצר באופן שונה ממרכיבים שונים", מסביר רביד, "הבעיה עם הוירוסים הללו, שהם משתנים חדשים לבקרים. הוירוס נכנס לתא אנושי ומשתמש במנגנון התא כדי להתרבות. תוך כדי תהליך זה, לפעמים חלים שינויים גנטיים, וכאשר הוא נכנס לאדם אחר, הגוף לא מכיר אותו. לכן צריך להתחסן כל שנה מחדש כי הוירוס קצת שונה".

"מה ההבדל בין שפעת החזירים לשפעת הרגילה?", שאלנו את פרופ' רביד, "שפעת החזירים נגרמת על ידי סוג מסויים של וירוס, היו כמה מאפיינים בשפעת זו, שהיא תקפה יותר אנשים צעירים מאשר בשפעת הרגילה", ענה רביד והוסיף, "ברוב החולים שפעת היא מחלה חולפת. פה ושם, מקרים בודדים, חולים מאוד קשה ובמקרים עוד יותר בודדים נפטרים, אך מי שמחוסן לא יחלה ואם יחלה היא תהיה קלה מאוד".