"גווילים של תקווה"

יואכים, היה בסך הכל ילד. 13 שנים מלאו לו כשהופרד ממשפחתו במלחמת העולם השנייה ונכלא במחנה ההשמדה ברגן בלזן. רבי סימון דסברג, הרב  של העיר אמסטרדם  שבהולנד  ששהה אף הוא במחנה פנה אל הילד והציע לערוך לו טקס בר מצווה.

בכל יום, בארבע לפנות בוקר למדו השניים מתוך ספר תורה זעיר שהוסתר על ידי הרב.  ביום "החגיגה" הוברחה לברגן בלזן אמו של הילד ממחנה השמדה סמוך, החלונות כוסו בשמיכות, ולילד ניתנה קוביית שוקלד. בסיום הטקס, התרגשות נוספת אחזה בילד כאשר פנה אליו הרב והעניק לו במתנה את ספר התורה הזעיר וביקש מהילד שבבוא היום, יפיץ את הסיפור ברבים.

לימים, פגש אילן רמון את אותו הילד שהפך למדען ישראלי. לאחר היסוסים רבים, ביקש אילן לשאת עימו לחלל את אותו ספר התורה שניתן ליואכים במחנה ההשמדה בהיותו בן 13 …עוד בסרט, סיפורים של חבריו מחייל האוויר על אישיותו הצנועה של אילן ועל אחת המשימות היותר מורכבות של חייל האוויר שאילן עמד בראש צוות התכנון שלה – הפצצת הכור בעיראק. על-פי חקר הביצועים והמסלול, מטוס אחד או שניים היו עלולים להיפגע בגיחה זו, ובעיקר מספר 8. אילן התבדח עם חבריו, אמר שבגלל שהוא רווק , הוא יכול להסתכן יותר ומן הסתם התנדב להיות מספר 8. אילן רמון ראה בביצוע המשימה את החזון למנוע שואה נוספת....חבריו מצוות קולומביה סיפרו שכבר מן היום הראשון, לא ניתן היה להתעלם ממנו למרות שהיה קטן קומה. הם התרשמו מאוד מהניסיון הרב אותו צבר בהיותו בצבא, וכי דבר לא הלחיץ אותו . לדבריהם אילן בעיקר בלט בצניעותו…לאחר התרסקותה של מעבורת החלל הגיעו לידי שרון בראון מהמעבדות לזיהוי פלילי במשטרת ישראל, 30 עמודים מתוך יומנו האישי של רמון. לאחר חמישה חודשי עבודה מאומצת ובשיתוף מוזיאון ישראל, שוחזר כתב היד של רמון ורשימת הנושאים עליהם רצה לשוחח בהיותו בחלל.מסתבר שלקסם שייחד את אילן הייתה השפעה גם על נשים. רונה סיפרה שבפעם הראשונה שהגיעה לביתו, הוא פתח את הדלת עם מטאטא, בקצה החדר היה פסנתר וחשבה לעצמה: טייס שמנקה את הבית למעני והוא גם אמן, אני חייבת להכיר אותו.... אילן רמון ראה  עצמו כמי שמייצג את ישראל , והקדיש מחשבה רבה לרשימת החפצים אותם לקח עימו לחלל.  בסרט "גווילים של תקווה" מספר אילן ברגישות המאפיינת אותו על הפריטים שבחר לקחת  לדרך ממנה לא שב...הסרט "גווילים של תקווה" חוצה דתות ולאומים ומביא סיפורים אנושיים על קורבנות השואה, שילוב בין פסגות הישגי המדע, ועל אבלן הלאומי של מדינות רבות לאחר התרסקות מעבורת החלל קולומביה בפברואר 2003.הערוץ הראשון,  במסגרת "הסיפור האמיתי" מחר, יום שני, בשעה 21:30