עליית מחירי הדלק האחרונה גורמת לרבים לחשוב ברצינות על חזרה לתחבורה הציבורית. אם ניקח את הזמן שבילינו בתחנות השונות אפשר יהיה לחבר את הזמן הזה לימים ולשבועות ארוכים. אז למה שלא נסדר את ה"מקלט הזמני" בדמות תחנת האוטובוס ברוח הזמן? לפניכם 10 אבות טיפוס מודרניים לתחנות האוטובוס שמציעים המעצבים לתחנת האוטובוס של העתיד.

1. תחנת היי טק

מהנדסי MIT פשוט דחסו עשרות טכנולוגיות גבוהות לתוך תחנת ההסעה, כאן רשת WIFI, מסכי מגעי ואפילו תאורת לדים מיוחדת. רק נשאר להשאיר שומר על כל תחנה.

2. תחנת היי טק עמידה

התחנה הזה אמנם צוידה גם היא בקישורית WIFI וקולטים סולאריים  ומסכי מידע. אך הפעם התחנה עמידה וממוגנת ועשוייה מחומרים קשיחים. מה שבעצם לא יגן עליה מכתובות גראפיטי

3. תחנה עם מודעות

מי שיצר את התחנה הבאה כנראה מאס בעומס של מודעות המכערות את הסביבה. המעצב מציע ליצור בתחנה Urban Botanical Garden שמשמעותו יצירת מיצג עירוני באמצעות לוחות, בהם ניתן להשאיר הודעה ללא דבק ומודעות בצבעים שונים. תחנה זו כבר פעילה ברכבת של ברצלונה.

4. על המשקל

הנה תחנה שתתן תועלת אמיתית ולא דורשת כמעט מאמצים טכנולוגיים. במשענות הספסלים יותקנו משקלים זעירים. הנוסעים יוכלו לחכות לאוטובוס תוך קבלת מידע על משקלם. אגב תחנה זו היא לא רק אבטיפוס, כבר השנה מתקינים תחנות כאלה באמסטרדם.

5. החיסכונית

הפרויקט הזה דואג לאיכות הסביבה, תאורת התחנה תיזון כולה מקולטי השמש המותקנים עליה.

6. תחנת הרשת

תחנה זו לא רק תהיה מכוונת עם עמדות אינטרנט חינמי, היא גם תהיה מקושרת לרשת האוטובוסים שמיקומם יוקרן על קירות התחנה השקופים.

7. תחנת אופניים אקולוגית

סטודנטים של אוניברסיטת ברצלונה מציעים תחנה שמפעילה שרשרת אקולוגית מושלמת, שימוש גם בקרני השמש, גם במי גשם במידה ויורדים באמצעות קולטי זרמי מים. כמו כן תחנה זו תשמש כתחנת השכרת אופניים עירוניות.

8. ההליכה משתלמת

מסתבר שלא כל האנרגיה מנוצלת בתחנה הקודמת, אנשים שמתינים בתחנה לרוב פוסעים מצד לצד בציפייה. את האנרגיה הזו מציע לנצל מעצב לורנס קמבל-קוק ((Laurence Kemball-Cook אנרגיית הצעדים שלנו תנוצל להפעלת תחנת המידע, כל עוד אנחנו מחכים לאוטובוס.

9. לכלול הכל ובזול

תחנת ECOSHELL של סטודיו לעיצוב תעשייתי פריני מאוד כוללנית, היא כוללת גם מערכת ניווט וחיפוש נתיב בתחבורה הציבורית, גם קולטי השמש ועוד דברים מעניינים. אחד הייתרונות המהותיים בתחנה כזו הוא ריבוי מקומות הישיבה.

10. כן לציפור

הפעם תחנה אקולוגית באמת ולא עוד קולטי שמש וטכנולוגיה. מעצבי התחנה זיהו את היחס הטוב של ציפורים לתחנות ההסעה. על גג כזה ימוקם כיסוי של דשא ועלים עליה יוכלו לקנן ציפורים.