עשרת הרודנים ששלטונם בסכנה

המגזין טיים מספר על מצעד הרודנים ששלטונם בסכנה בזמן האחרון. בין הרודנים נמצאים כמה מוכרים מהאזור.

תגיות: אירן הפיכה
מיכאל וייצמן , כ"ח בשבט תשע"א

המגזין טיים מפרסם היום את מצעד הרודנים ששלטונם בסכנה בזמן האחרון על רקע המהפכות במדינות הערביות השונות. בין הרודנים המוכרים לנו מהאיזור נמצא כמה מוכרים, אך גם כמה ששמם כמעט ולא עלה בכותרות.

במקום הראשון, והלא מפתיע חוסני מובאראק, נשיא מצרים

במשך שנים מצרים לא היתה במוקד תשומת הלב של המזרח התיכון בכל העולם, אך בכל זאת המשטר של הרודן המצרי נותר ידיד ואף בן ברית אסטרטגי של ממשל ארצות הברית, עד אשר ממשל אובמה החליט להפנות לו עורף. מצרים ישנה תרדמת פרעונים מאז ההתנקשות באנואר סאדאת ב1981, עם דיכוי אלים של התפרעויות מצד האחים המוסלמים. אך עוני, שחיתות מופרעת והתנהגות מופרעת של המשטרה המצרית, ככל הנראה, סוללות את דרכו מחוץ לפוליטיקה ולראשית מצעד הרודנים.

 עלי עבדולה סאלח - נשיא תימן

גם במקום השני נמצא רודן המשתייך למזרח התיכון, נשיא תימן עלי עבדולה סאלח, בחרדה לא קטנה. חששו הוא כה כבד עד כי שיחרר מספר לוחמי זכויות האדם וכתבים שעצר רק יומיים קודם לכן. סאלח, ששלט ביד רמה במדינתו במשך 32 שנים, סופג ביקורת  לאורך כל השנים על שלטון מושחת שמצליח לחתום הסכם נגד טרוריסטים עם ממשל ארצות הברית, ובו בזמן לכרות ברית עם אנשי אל קעידה, להם העניק שטחי אימונים.

קים ג'ונג איל- מנהיג צפון קוריאה 

במקום השלישי נמצא המנהיג הבלתי מעורער אך התמהוני של אחת המדינות הנידחות והמסוכנות בעולם. קים ג'ונג איל מנהל מדינה קומוניסטית לתפארת שמתהדרת בפרויקט הגרעין שלה. דיקטטור שמסתער על נשק אטומי כשהוא מצפצף על כל העולם, מעמיד מול כיתת יורים שוער נבחרת לאומית ש"העיז" להפסיד במשחק מונדיאל, ומנהיג מדינה שבה מתו קרוב לשני מיליון בני אדם כתוצאה מרעב במהלך שנות התשעים. מנהיגות בלתי מעורערת שתבוא לקיצה לאחר סיום משחקי חתול עכבר אטומיים מול דרום קוריאה או כתוצאה מהפיכת קצינים המעונינים בקידמה מערבית.

אלכסנדר לוקשינקו - נשיא בלארוס

נשיא בלרוס, אלכסנדר לוקשינקו, מתואר לא אחת כ"הדיקטטור האחרון של אירופה" שולט במדינה מזרח אירופית קטנה, לשעבר רפובליקה בתוך ברית המועצות, כבר במשך 16 שנים. כוחות ביטחון פנים של המדינה (שאגב עדיין קרויים KGB) מדכאים באכזריות את כל מתנגדי הממשל, כולל חיסולים, מעצרים או "היעלמויות". בלרוס מוכרזת באופן רשמי כמדינה מסוכנת לעיתונאים. אך לוקשינקו ככל הנראה מתגרה בגורל כאשר התבטא בחריפות לא רק נגד ברית נאט"ו, אלא גם נגד שליטי שכנתו רוסיה. הכלכלה המתרסקת ומחסור במצרכי יסוד, כמו גם זיוף בחירות מובהק, הוציא 300000 מתנגדי השלטון לרחובות מינסק לפני חודש ימים גם בקור של מינוס 15 מעלות. הקהילה הבינלאומית כבר מפעילה סנקציות כנגד המשטר הרודני.

אומאר חסאן אל בשיר- נשיא סודן

אומאר חסאן אל בשיר, שעלה לשלטון בסודן לאחר הפיכה צבאית ב1989, מתעלם מכמות ההרוגים בדרכו, וגם מהיותו מבוקש במרבית מדינות העולם בעקבות הרשאה בבית משפט על אישומים פליליים ורצח העם בדארפור. בינואר 2011 יצאו מאות אלפי מתנגדיו לרחובות למחות כנגד ממשלתו.

חמוד אחמדינאג'אד

חרף התבטאויותיו היהירות של מחמוד אחמדינאג'ד הוא עדיין המנהיג המושמץ לא רק בעולם, אלא גם במדינתו. מרד סטודנטים בקיץ 2009 אמנם דוכא בברוטאליות, אך אפשר שיחזור בקרוב, כשהוא מוסת בידי אייטולות העם באיראן. המרד הראה בבירור כי העם אינו חפץ ביקרו של אחמדינאג'אד.

רוברט מוגאבה - שליט זימבבוה

אחד הרודנים צמאי הדם ביותר באפריקה (אולי השני לאידי אמין) רוברט מוגאבה כבר שנים מנהל את המדינות העניות והמושחתות ביותר בעולם. מוגאבה מצליח לאסור, לדחות או אפילו לשחד את כל מתנגדיו. בשנת 2008, גם כאשר הפסיד בבחירות, הצליח לקנות את מנצח הבחירות במדינה צביראנגאי בתפקיד ראש ממשלתו. זימבאבווה שרויה היום במאבקים פניימים עקובים מדם, מרדיפות אזרחים לבנים במדינתו ומבידוד עולמי כמעט מושלם.

אימומאלי רחמונוב - נשיא טג'יקיסטאן

החל משנת 1992 רפובליקה לשעבר של ברית המועצות טג'יקיסטאן מנוהלת בידי אימומאלי רחמונוב כמדינה איסלאמית לכל דבר. מדינה שבה הדבר הנפוץ ביותר הוא הבקשיש (שוחד) והרעב ללחם משתלב בו עם לימוזינות יקרות של בני משפחתו של הרודן.טג'יקיסטאן הפכה למחסן תובלה לבלדרי הסמים מאפגניסטאן השכנה ולמעוז בסיסי אימונים של אלקעידה שמסכנת בכל עת את השלטון בטג'יקיסטאן.

עבדאללה - מלך סעודיה

כאשר מדינה שבה הינך שולט מחזיקה רבע מכלל הנפט העולמי – לא קשה להיות ידיד של כל העולם. על 7000 בני משפחת המלוכה מתפזר תקציב של 20 מיליארד דולרים במדינה בה אחד מכל שבעה אנשים אינו יודע קרוא וכתוב. האבטלה במדינה היא מעל 10 אחוזים. אסור לעיתונות לבקר את הממשלה והשלטון הינו אבסולוטי כבר כ-100 שנים. האופוזיציה במדינה פשוט אסורה.

למרות כל האושר והבוהק המומחים מדווחים כי אירוח נשיא טוניסיה הגולה, תמיכה בנשיא מצרים ויש מספרים גם תמיכה משנית בתאי אלקעידה, הבעירה להבת מרד בתושבי ערב הסעודית והעולם הערבי כולו.

ולאדימיר פוטין ודימיטרי מדבדב - ראש ממשלת ונשיא רוסיה

 

נועלים את הרשימה זוג שליטים שחולשים על מדינת ענק בת 150 מיליוני תושבים בה מתרחשות באופן תמידי סתימת פיות באופוזיציה, סגירת ערוצי טלביזיה ועיתונים מבקרים. השליטים מנהלים במשותף כראש ממשלה ונשיא את המדינה הענקית שחיה בין עושר מוצהר בעיר הבירה ומחלות ועוני מופלג בקצוותיה. וולאדימיר פוטין ודימיטרי מדבדב מנהלים משטר רודני וקשה שמתיידד יותר ויותר עם מנהיגי ציר הרשע בדמשק, טהרן ופיונג יאנג. בכל 31 בחודש מאות אלפי אנשים נאספים ברחובות רוסיה למחות על הממשל הרודני למרות עונשי מאסר, התנקשויות והתעמרות הממשל. נקודת המפנה ככל הנראה מסתמנת בשנה הבאה, בה מתוכננות בחירות לנשיאות רוסיה.

בטיים מוזכר כי המקום העשירי שמור לנשיא אלג'יריה עבד אל-עזיז בוטפליקה אך סקירה אחרת מדברת על השניים הנ"ל.