לוגו פייסבוק
לוגו פייסבוקפייס בוק

ה'פייסבוק', אחד הכלים במאבק במצרים נגד מובארק, משמש גם את המאבק הארוך בין החמאס והפתח' ביש"ע.

צעירים בעזה פתחו לאחרונה בקמפיין באמצעות הרשתות החברתיות באינטרנט, שמטרתו ארגון הפגנות עממיות ברצועה נגד תנועת חמאס, כפי שמתרחש במספר מדינות ערביות. אתר הפתח' בפייסבוק נקרא "אל-כראמה".

בפתח' טוענים כי 8000 חברים הצטרפו עד כה לאתר, והמהפכה עלולה לפרוץ בכל רגע ברצועת עזה.

בחמאס לא שתקו. אתר תנועת חמאס, " המרכז הפלסטיני לתקשורת " יצא בכותרת ראשית: " תושבי הגדה המערבית רותחים – המהפכה הפלסטינית יצאה לדרך עד הפלת עבאס".

במערכת הביטחון אומרים כי הנהגת חמאס עוקבת באופן זהיר אחר ההתפתחויות האחרונות במצרים, תוך הימנעות, בשלב זה, מנקיטת עמדה פומבית מוחלטת לטובת מי מהצדדים. בחמאס מעוניינים בהפלת המשטר במצרים, אולם חוששים כי הוא ישרוד ויבוא עמה חשבון.

במקביל, נוקטת חמאס באמצעי ביטחון מחמירים בכל הנוגע ליציבות לאורך ציר פילדלפי. במסגרת זו, ניכר מעקב הדוק מצד כלי התקשורת המזוהים עם חמאס אחר אירועי אלימות באזור רפיח ואל-עריש. חמאס הבהירה, כי אין חשש למחסור במוצרים בעזה (ובפרט בדלק ובמוצרי מזון), וכי הברחת הסחורות במנהרות תימשך.

במקביל, עוסקת חמאס בסיוע לבריחתם של פעילי התנועה מבתי הכלא המצריים. ידוע כי עד עתה מספר אסירים מצאו את דרכם בחזרה לרצועת עזה דרך מנהרות ההברחה.

בנוסף, בישראל חוששים כי גורמי טרור ברצועת עזה יבקשו לנצל את האירועים בסיני כדי לקדם פעילות הברחות אמצעי לחימה בסיני ולהחדיר פעילים למצרים.

הנהגת חמאס ברצועה נזהרת עתה שלא להצטייר כמי שמנסה לנצל את המצב במצרים, לקידום טרור. אולם היא מסייעת להגעת עצוריה שהוברחו מבתי כלא בקהיר, וכנראה ממתינה להזדמנויות. גם אירגוני הטרור האחרים ברצועה, לרבות הג'יהאד האסלאמי, וכן האירגונים המזוהים עם הג'יהאד העולמי, דוגמת "צבא האסלאם", מעוניינים לנצל את המצב לקידום פעילות ותשתיות טרור בסיני.