תביעה: ג'יי פי מורגן קשור להונאת מאדוף

תביעת ענק שפורסמה אמש נגד בנק ההשקעות ג'יי פי מורגן צייס, מעלה טענה כי הבנק עמד "ממש במרכז" הונאת הפונזי של ברנרד מאדוף.

שלמה פיוטרקובסקי , ל' בשבט תשע"א

מייבאים כסף
מייבאים כסף

תביעת ענק שפורסמה אמש נגד בנק ההשקעות ג'יי פי מורגן צייס, מעלה טענה כי הבנק עמד "ממש במרכז" הונאת הפונזי של ברנרד מאדוף.

התובעים חושפים בתביעתם בפעם הראשונה, כיצד חששות שהביעו עובדי הבנק לגבי חשבונות מאדוף לא טופלו וכיצד התעלמו מאי-סדרים בחשבונות מאדוף.

התביעה, אשר גובהה 6.4 מיליארד דולר, הוגשה בדצמבר ונחשפה היום בבית המשפט הפדראלי לפשיטות רגל, ובה נטען כי בנק ההשקעות ג'יי פי מורגן דיווח על חשדותיו לגבי מאדוף לרשויות בבריטניה בסוף אוקטובר 2008, פחות מחודשיים לפני חשיפת ההונאה.

התביעה נגד הבנק על השבת מיליארד דולר ברווחים ועמלות ועוד 5.4 מיליארד דולר על נזקים שנגרמו, מפרטת את מאמצי הבנק שהחלו בסביבות 2006, להרוויח כסף על ידי הצעת מוצרים שהיו קשורים למאדוף דרך קרנות השקעות שהזרימו אליו כספים.

בתביעה נטען כי הבנק לא שם לב למיליארדי הדולרים שעברו בחשבון המרכזי של קרן ההשקעות של מאדוף בבנק, שהרבה מהם עברו באמצעות המחאות שנרשמו בכתב יד, או לאי התאמות במאזן החשבון ולחובות שלא דווחו ביניהן הלוואה בסך 95 מיליון דולר.