בית משפט. אילוסטרציה
בית משפט. אילוסטרציהפלאש 90

בית המשפט מתח ביקורת על תושבים שעתרו נגד שימוש בדירה בבניין בו הם גרים להוסטל לחוסים הזכאים לכך מטעם משרד הרווחה.

העותרים, תושבי פרוייקט המגורים "גלגל המזלות" המורכב מקבוצות של קוטג'ים וממוקם ברמת השרון, ביקשו למנוע שימוש באחת הדירות במתחם להוסטל המיועד למה שמוגדר "אוכלוסיה גבולית לקוית למידה, תפקוד והסתגלות".

מדובר באנשים בטווח הגילאים 35-18, בעלי אינטליגנציה גבולית, ללא הפרעות התנהגות (לעיתים מופנים אנשים הסובלים מבעיה גופנית קלה הנובעת משיתוק מוחין קל). הדיירים עוזבים את בית הוריהם למגורים בהוסטל, מנהלים בו את חייהם הרגילים, יוצאים ממנו לעבודתם ולעיסוקיהם בבוקר ואליו הם שבים עם ערב.

עם הדיירים יחד מתגורר איש צוות מדריך, וכן נמצאים בו מדריכים מוסמכים נוספים אשר דואגים לצורכי הדיירים ולסדר היום שלהם.

השופט ציין כי טענתם של העותרים לפיה הם תומכים בעיריית הוד השרון על ש"חרתה על דגלה את נושא קידום אוכלוסיות חריגות ואף מברכ[ים] על זה", איננה עולה בקנה אחד עם העתירה ואף מעמידה אותה באורח מגוחך.

השופט אף הוסיף וקבע, כי הטענות אותן מעלים העותרים נגד הקמת ההוסטל שגויות, וזאת עקב פרשנות שגויה של החוק.

"ראוי היה לעתירה זו שלא תוגש כלל. מדינת ישראל מושתתת על ערכים  יהודיים ודמוקרטיים, ערכי שוויון וצדק, ערכי שלום וגמילות חסדים, כדברי הפסוק "ואהבת לרעך כמוך", שמקובל עלינו, מאז דברי הלל הזקן, כי הוא מגלם את התורה כולה", כתב השופט.

"דומה שנעלם מעיני העותרים שגלגל סובב הוא בעולם, וגם בהם עלול הגורל חו"ח להכות ביום מן הימים באופן שייזקקו לחמלתם של אחרים", הוסיף השופט וחייב את העותרים בתשלום הוצאות גבוהות למשיבים.